Az egyesült államokbeli Fordham Egyetem munkatársainak vizsgálata azt is elárulja, hogy a férfiasságukat kevésbé hangsúlyozó urak nem tulajdonítanak ekkora jelentőséget a bérbeli eltérésnek, így harmonikusabb otthoni légkörről beszélnek. Patrick Coughlin és Jay Wade közös tanulmánya a című online szakfolyóiratban jelent meg.
A kenyérkereső szerep a hagyományos normák értelmében az erősebb nem tagjaira hárul, ami segít a családon belüli tekintély megteremtésében. Így hát logikusnak tűnik, hogy a párjánál kevesebbet kereső férfi kizökkenhet a klasszikus szerepkörből, és úgy érezheti, képtelen megfelelni a társadalom elvárásainak. A valóság ennél jóval árnyaltabb, hiszen a háztartások többségében mindkét fél kenyérkereső, s egyre valószínűbb, hogy hasonló összeget visznek haza, vagy a feleség akár többet is, mint a férj.
A két szakértő azt vizsgálta, hogy ez a trend miként befolyásolja a házastársi viszony megélését és minőségét, illetve hogy a maszkulin ideológia - tehát az érzelmek kordában tartása, a siker, a dominancia, az erőszak, a hatalom, az antifeminizmus és a homofóbia - hogyan érinti a mai párkapcsolatokat.
A kutatásban 47 olyan férfi vett részt, aki nála többet kereső nővel élt együtt. Az internetes kérdőív mérte a maszkulinitáshoz fűződő viszonyukat, a párkapcsolatuk minőségét és a jövedelmi különbség okozta feszültség mértékét. Az eredmények szerint egyfelől minél erősebb volt az adott egyén elkötelezettsége a hagyományos családmodell iránt, annál gyengébb minőségű érzelmi viszonyról számolt be, és annál súlyosabbnak érezte a pénz miatti stresszt . Másfelől azonban a nyitottabb hozzáállású férfiak, akik nem ragaszkodtak a tradicionális szerepfelfogáshoz, harmonikusabb párkapcsolatról és kevesebb jövedelem miatti vitáról számoltak be.
"Az adatok minden férfi számára elgondolkodtatóak lehetnek, hiszen javarészt az ő hozzáállásukon múlik, hogy párkapcsolatukat megmérgezi-e a jövedelemkülönbség" - magyarázta Coughlin és Wade.