Végéhez közeledik az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala által a védőnők munkafeltételeinek javítása érdekében indított projekt . "A roma közösségekben dolgozó védőnők munkafeltételeinek javítása" című 12 hónapos projekt a Norvég Alap támogatásával valósult meg összesen 794 648 900 forint ráfordítással. A projekt keretében az alapellátásban dolgozó mintegy 1500 területi és iskolai védőnő jutott laptophoz, valamint az egyre összetettebb védőnői adatszolgáltatási feladatok gyors és minőségi ellátása érdekében a hivatal korszerű kontaktcentert is kialakított.
Elkészítettek olyan oktatási anyagokat is, amelyek módszerei a gyakorlatban könnyen adaptálhatóak, egyszerűen bemutathatóak, és segítik a védőnők és a hátrányos helyzetű célcsoport tagjai közötti kommunikációt. Az oktatási anyag koncepciójának megfelelő, valós környezetből építkező, rövid, egyszerű üzeneteket tartalmazó kisfilm is készült.
A szakmai személyiségfejlesztés és a stresszterhelés csökkentése érdekében mentálhigiénés támogatást is adnak a védőnőknek. A pályaelhagyásban leginkább érintett három kiemelt megyében - Borsod-Abaúj-Zemplénben, Hevesben és Szabolcs-Szatmár-Beregben - csoportos esetmegbeszélő tréningeket, coachingot és egyéni tanácsadáson való részvételt tettek lehetővé valamennyi védőnő számára. A program oly népszerűvé vált, hogy a tanácsadásokra többszörös volt a túljelentkezés: a jelentkezők száma már az első időszakban is meghaladta az eredetileg tervezett 200 főt.
Az említett három megyében mindemellett több térségspecifikus programot is szerveztek. Az egyik ilyen a jó gyakorlatok megismertetése volt. "Közösségi együttműködés az egészségfejlesztésért" címmel versenyt hirdettek a védőnők között. Ennek az volt a célja, hogy felkutassák azokat a többszereplős együttműködésen alapuló működő gyakorlatokat és módszereket, amelyek kiemelten fókuszálnak hátrányos helyzetű, különösen roma közösségek védőnők által kezelhető problémáira és megoldásukra.
Kutatást folytattak a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei roma nők egészséggel kapcsolatos magatartásáról, egészségtudatosságáról is, különösen részvételi hajlandóságukról az emlő- és méhnyakszűrésben. Farkaslyuk községben pedig a helyi védőnő vezetésével és szakemberek támogatásával életvezetéssel kapcsolatos egészségtudatosságot erősítő, fejlesztő klubszerű közösségi programot alakítottak ki. A résztvevők kezdeményezésére a program márciusban a helyi védőnő vezetésével és a közreműködő helyi szakemberekkel önerőből tovább folytatódik.