Színpompás legyen vagy fehér a karácsony?

Fények nélkül elképzelhetetlen a karácsony, és nem csupán, mert így szoktuk meg. A fényfüzérek az ünnep lényegéhez kapcsolódnak - és nem mindegy, hogy milyen színeket választunk.

Kevés dolognak van akkora szerepe a markáns karácsonyi hangulat megteremtésében, mint az ünnep jellegzetes fényeinek. Karácsonykor a fények nem egyszerűen csak a díszítés egyik elemének szerepét viszik, hanem voltaképp az ünnep leglényegét hordozzák, hiszen a karácsonyfát már jóval az elektromosság felfedezése előtt, a XVIII. században is gyertyával díszítették, amely a keresztény ünnep központi szereplőjét, Jézust szimbolizálta, aki - az Újtestamentum több szöveghelye szerint - a világ világossága. Két évszázaddal később a karácsonyfán függő elektromos füzérek hamar népszerűvé - és egyre színesebbé - váltak a XX. század első felében, majd voltaképp továbbterjeszkedtek, hiszen immár az utcai dekorációban és a lakás mindenféle egyéb szegleteinek díszítésében is meghatározó szerepet kaptak - ráadásul olyan, a miénktől gyökeresen eltérő kultúrájú helyeken is, amilyen például Japán.

Az ünnep lényege csillog a szemünk előtt
Az ünnep lényege csillog a szemünk előtt

A karácsony fényeinek megválasztása és elhelyezése otthonunkban nagyszerű családi program lehet, akárcsak lakókörnyezetünk körbesétálása, hogy meglessük, kreatív szomszédaink milyen fényinstallációkat álmodtak meg ebben az évben erkélyük vagy nappalijuk oly sajátos színekben fürdőző terében. A színválasztásban végül is semmi sincs kizárva, ezzel együtt öt színt biztosan meg tudunk jelölni, amely (pláne egymás társaságában) hagyományosan a karácsonyra utal kultúránkban. Ezek a következők:

Zöld

Európában több ezer éves hagyománya van, hogy télen örökzöldekkel ékesítsék az emberek a házaikat, amelyek a közelgő tavasz, illetve a tél végességére emlékeztetnek. A karácsonykor előadott középkori játékokban a fenyőfa a paradicsom fáját jelképezte, ma pedig a zöld szín egyértelműen a karácsonyfára utal.

Piros

A püspökök palástjának színe az Édenkert almájára és Jézus vérére is utalhat - bár napjainkban a Mikulás "egyenruhája" talán hamarabb eszünkbe juthat róla.

Arany

A fényt, a Napot jelképezi, továbbá szerepelt a napkeleti bölcsek ajándékai között is a kis Jézus jászlánál.

Fehér

Hagyományosan a tisztaság, a béke színe kultúránkban - na és persze a hóé. A kereszténységben az ostya is fehér, karácsonykor pedig az oltár is ebben a színben pompázik.

Kék

Mária színe, amely az eget és így a mennyországot is jelképezheti.

Más kérdés, hogy sokan a mai napig kizárólag (a tradicionális gyertyás megoldást elektromosan helyettesítő) fehér fényekkel díszítik fel karácsonyfájukat és/vagy otthonukat, de ezen lehetőleg ne kapjunk össze családtagjainkkal. Inkább emlékezzünk rá, hogy ünnepi fényeinket legkésőbb a Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéig (február 2.) elcsomagoljuk, mert utána a hiedelmek szerint balszerencsét okoznak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra