A felmérések azt mutatják, hogy azokat a házasságon kívül élő nőket, akik két évnél rövidebb ideje vannak együtt párjukkal, a fenti három veszély közül legalább az egyik nagy eséllyel érinti, ám a kockázat mértéke annál kisebb lesz, minél régebben tart a kapcsolat. A felsorolt problémák leggyakrabban azoknál a nőknél jelentkeztek, akik különváltak vagy elváltak, főleg, ha a szétválás kevesebb, mint egy évvel azelőtt történt, hogy a pár közös gyermeke megszületett.
Dr. Marcelo Urquia, a St Michael's Kórház szakembere arra volt kíváncsi, milyen kockázatokkal jár az a tény, hogy egyre több gyerek születik házasságon kívül, illetve, hogy a különböző típusú kapcsolatok hogyan hatnak a születendő gyerekekre. Megfigyeléseit az című lapban tette közzé.
A tanulmány abból a szempontból jelentős, hogy első alkalommal mutatta ki azt a tényt, miszerint minél rövidebb ideje él együtt házasságon kívül egy pár, annál nagyobb az esélye, hogy a fogantatás, a terhesség vagy a szülés során vagy erőszak éri a nőt a párja által, vagy droggal és alkohollal kerül kapcsolatba, netán szülés utáni depresszió áldozata lesz. Ugyanez a minta nem jelentkezett a házas nők esetében, akik a párjukkal együtt töltött idő hosszától függetlenül kevesebb pszichoszociális problémával kerültek szembe.
Dr. Urquia azért tartotta fontosnak a vizsgálatot, mert Kanadában a gyerekek harminc százaléka házasságon kívül születik, míg ez az arány 1971-ben még csak 9 százalék volt, Európa egyes országaiban pedig már a gyerekek többsége házasságon kívül jön világra.