A depresszió hátterében ez is állhat

A depresszió népbetegségnek számít, amely a téli, borongós hónapokban még gyakoribbá válik. Ilyenkor még azok is letargikus hangulatba kerülhetnek, akik alapból nem hajlamosak rá. Ám ha a nyomott hangulat sokáig nem múlik el, érdemes ellenőriztetni néhány hormon szintjét - a panaszt ugyanis endokrinológiai problémák is okozhatják.

Milyen vizsgálatokat végezzünk el, ha hormonzavart sejtünk a depresszív hangulat mögött? A kérdésre Dr. Bérczy Judit , a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa válaszolt.

Pajzsmirigy funkciók: TSH, T3, T4

A pajzsmirigy-alulműködés egy olyan hormonzavar, amely jelentősen befolyásolja az ember hangulatát. Ennek oka, hogy a hiányzó pajzsmirigyhormonok hatással vannak a nemi hormonok szintjére, az anyagcsere folyamatok pedig lelassulnak. A probléma ráadásul gyakran hízást eredményez, amely szintén rontja az értintett közérzetét. A pajzsmirigy-alulműködésre ezen kívül a menstruációs zavarok, a meddőség, a vetélés, a csökkent hidegtűrés, a száraz bőr, a hajhullás, fáradság és a koncentrációs zavarok is felhívhatják a figyelmet. A problémára laborvizsgálattal derülhet fény - a TSH, T3 és a T4 szinteket ajánlott ellenőriztetni. Kezelése gyógyszeres terápiával történik.

depresszió, depressziós hangulat, endokrinológia, hormonok, hormonzavar
Hormonzavar is lehet a depresszív hangulat oka. Fotó: iStock

OGTT: inzulin, vércukor

A cukorbetegség és az azt megelőző inzulinrezisztencia (IR) is gyakran okoz depressziót és általános levertséget a hormonális eltolódások miatt. Az IR ráadásul sokszor policisztás ovárium szindrómával ( PCOS ) jár együtt. Ez a probléma pedig olyan tüneteket - például túlsúlyt, pattanásos és zsíros bőrt, fokozott szőrösödést vagy meddőséget - is előidézhet, amelyek nagy hatással vannak az érinettek mindennapjaira, így csak tovább fokozza a negatív érzéseket. A cukorbetegség vagy IR diagnózisához vércukorterheléses vizsgálatra (OGTT) van szükség, amelynek során a 0, a 60 és a 120 perces inzulin- és glükózértékeket ellenőrzik. Az állapot személyre szabott diétával, rendszeres testmozgással és szükség esetén gyógyszeres terápiával kezelhető.

Kortizol

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi segíthet még depressziós hangulat esetén?

  • megfelelő étkezés
  • rendszeres testmozgás
  • friss levegő (például természetjárás)
  • gyógynövények (például orbáncfű, citromfű, levendula, Ginkgo Biloba, macskagyökér)
  • D-vitamin és magnézium pótlása
  • autogén tréning, pszichoterápia
  • A kortizol a mellékvese által termelt hormon, amelynek szintje stressz esetén ugrik meg. Amennyiben a stressz krónikussá válik az ember életében, akkor a mellékvese kimerül, mivel csupán ideig-óráig képes nagy mennyiségű kortizolt előállítani. A mellékvese kimerülése esetén kortizolhiány lép fel, ami elsősorban fáradtságban, depresszióban és motiválatlanságban nyilvánul meg, ráadásul progeszteronhiányt és pajzsmirigy-alulműködést is okozhat. A legtöbb esetben megfelelő stresszkezeléssel orvosolható a probléma, de a hiányzó hormonok pótlására is szükség lehet.

    Ösztrogénszint

    Az ösztrogéndominancia igen gyakori állapot, amelynek során az ösztrogén túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben. Ezt kiválthatja az ösztrogén túlzott mennyisége is, de főként a progeszteron hiánya okozza. A probléma számtalan tünetet produkálhat, de több betegség és kóros állapot - például mióma, PCOS, meddőség, vérzészavarok és bizonyos daganatok - hátterében is felfedezhető.

    Az ösztrogéndominancia gyakran fásultságot, depressziós hangulatot is eredményez, ám a menopauza időszakában épp a csökkenő ösztrogénszint okozza a jól ismert hangulatingadozásokat, mivel így kevesebb szerotonin képes beépülni a sejtekbe. Az ösztrogéndominancia általában életmódváltással - például a fitoösztrogének kerülésével és a túlsúly leadásával - sikeresen kezelhető, egyes esetekben azonban gyógyszeres kezelés is szükséges. Amennyiben a klimax miatti ösztrogénszint-csökkenés váltja ki a panaszt, az orvos hormonterápiát javasolhat.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.