Az élet legelső pillanataiban is vannak jelei annak, hogy egy újszülött a későbbiekben depresszióval, szorongással fog küzdeni. Kutatóknak sikerült azonosítani olyan agyi mintákat, amelyek a későbbi fejlődés során kialakuló mentális zavarokat vezethetik elő - írja a hvg.hu .
Már csecsemőkorban azonosíthatóak a jelek
Eredetileg a kutatók a koraszülött és a kilenc hónapra világra jött babák agyi kapcsolódásai közötti különbségeket akarták vizsgálni. Ennek alapját az a korábbi tanulmány adta, mely szerint a koraszülötteket jobban veszélyeztetik a későbbi pszichiátriai problémák. Arra voltak tehát kíváncsiak, hogy az agyi kapcsolódások milyen szerepet játszanak ebben. 65 újszülöttről és 57 koraszülöttről készítettek MRI -felvételeket, majd két évvel később a depresszió és a szorongás korai jeleit keresték náluk. Azt vizsgálták, hogy az amygdala, az agy félelemközpontja hogyan kapcsolódik az agy más területeihez - jelentős eltéréseket azonban nem figyeltek meg.
Az amygdala és a prefrontális kéreg közötti erősebb kapcsolatot azonban mindkét félnél összefüggésbe hozták a szorongás és a depresszió korai jeleivel. Ez tehát azt jelenti, hogy bizonyos agyi kapcsolódási minták, amelyek már születéskor jelen vannak, előre jelezhetik a mentális betegségek későbbi kockázatát. Biztosabb eredményekhez ugyanakkor a későbbiekben további vizsgálatra lesz szükség.