A november a legszörnyűbb hónap?

Ahogy közeledik az igazi tél, egyre többször kell megküzdenünk a köddel, a szürke reggelekkel, a hideg idővel, az esővel. Ez nemcsak a hangulatunkra lehet romboló hatással, de az egészségünket is erőteljesen befolyásolhatja.

Ez a legszörnyűbb hónap, de mindjárt vége

A krónikus hátfájással, ízületi fájdalmakkal, reumával, köszvénnyel küzdők jól tudják, hogy ezekben a hónapokban romlik majd az állapotuk , legalábbis megérzik az időjárás változásait. Mi áll ennek a hátterében? Ha a környezeti nyomás csökken, nagyobb valószínűséggel várható eső és borult ég, a nyirkos idő és a hűvös pedig jelentősen rontja a panaszokat.

A november a legszörnyűbb hónap, de már mindjárt vége van
A november a legszörnyűbb hónap, de már mindjárt vége van

Mi történik a testünkben?

Egy elmélet szerint ugyanis a környezeti nyomás a szervezetünkben is megváltoztatja a nyomást, ez pedig duzzanatot, az idegekre gyakorolt nyomás növekedését és az érintett ízületekben lévő folyadék mennyiségét is növeli. Ez pedig növeli a fájdalomérzetet és csökkenti a mobilitást.

A hideg emellett más módokon is befolyásolhatja a fájdalomérzetünket, illetve az izmok és ízületek állapotát. Hideg időben a szervezet a létfontosságú szervek (mellkas és has területe) vérellátását előtérbe helyezi, így a végtagokhoz kevesebb vér jut, ez pedig merevséggel, izomfájdalmakkal jár együtt . A hidegben kevésbé vagyunk aktívak, kevesebbet mozgunk (ez teljesen általános és tulajdonképpen normális jelenség), ami szintén csökkenti a véráramlást, növeli az ízületi és izomfájdalmakat.

Ha tél, akkor elhízás?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Télen nagyobb esélye van annak, hogy pluszt súlyt szedjünk magunkra, mert több zsíros és szénhidrátdús ételt fogyasztunk. Ez részben a szervezet enyhe mértékű, krónikus gyulladásához és az immunrendszerünk gyengüléséhez vezet. A szintén nagyon gyakori D-vitamin-hiány is rontja az immunrendszer működését és a gyulladások kialakulásának esélyét.

Végül nem szabad elfeledkezni a szezonális (téli) depressziónak nevezett jelenségről, vagyis arról, hogy a rövidebb és sötétebb nappalok sok embernél nyomottságot, kedvetlenséget, alvászavarokat, hangulatingadozást, a motiváció hiányát okozhatják. A depresszió és a krónikus fájdalom pedig nagyon közel állnak egymáshoz, kutatások sora bizonyítja a kettő közötti szoros összefüggéseket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.