Az őszi-téli időszak beköszöntével fáradékonyabbak lehetünk, korábban
sötétedik, ami nemcsak a hangulatunkra hat negatívan, hanem többnyire
kevesebbet is mozgunk. A betegség előfordulása világviszonylatban is nő, a
szív- és érrendszeri problémák után ez a második leggyakoribb tartós
munkaképtelenséget okozó állapot – mondja Kele Tímea, a Semmelweis
Egyetem Szakrendelő Intézetének klinikai szakpszichológusa.
Még a memóriát is javítja
Depresszió esetén csökken az örömképesség, az energiaszint, a motiváció, és fáradékonyság jelenik meg, emellett az evési, alvási szokásokban is változás állhat be; mély, tartós szomorúság, üresség érzés alakulhat ki. Jellemzően csökken a fizikai aktivitás, ami az állapot további romlásához vezethet, hiszen a mozgás elhagyásával az energiaszint is alacsonyabbá válik.
A rendszeres fizikai aktivitás pozitívan hat a hangulatra, örömérzetet okoz, javítja a stressztűrő képességet, aktív szerepe van az érzelemszabályozásban, növeli az önértékelést, pihentetőbbé teszi az alvást
– emeli ki a szakpszichológus. Hozzáteszi: a mozgás hatására javulnak a tanulási és memóriafunkciók is. Ha mindezt ráadásul társaságban végezzük, az a kapcsolatokat is erősíti, hiszen lehetőség van a tapasztalatcserére, másokkal találkozni, beszélgetni, ami szintén pozitívan hat az ember hangulatára.
Bármilyen mozgásformát is választunk, a közepesen mérsékelt intenzitás a leghatékonyabb a hangulati panaszok megelőzésében vagy mérséklésében. Érdemes tehát heti ötször fél órát szánni erre a tevékenységre, ami lehet séta, kirándulás, kocogás, és amelyeket akár idősebb korban is el lehet kezdeni. A fokozatosság, a következetesség azonban minden esetben nagyon fontos: tervezzük meg, hogy mikor, milyen mozgásformát választunk, hangolódjunk rá, és csak annyit teljesítsünk, amennyi jólesik.