DNS-ünkön is nyomot hagy a depresszió

A kutatók nem akartak hinni a szemüknek: a depresszió nem csak hangulatunkon és hozzáállásunkon változtat, hanem nyomot hagy a DNS-ünkön is.

A Wellcome Trust Centre for Human Genetics központ kutatóit annyira meglepte saját vizsgálati eredményük, hogy saját bevallásuk szerint sokszor meg kellett ismételniük kísérletüket, amíg hajlandóak voltak elhinni a kapott eredményeket.

A Current Biology folyóiratban publikált tanulmány szerint a kutatók több mint 11 ezer ember stresszből adódó depresszióval küzdött, de az összehasonlítás kedvéért, kontrollcsoportnak depressziótól mentes embereket is beválasztottak.

A vizsgálat elején a kutatók azt vizsgálták: van-e olyan gén, ami fokozza a depresszióra való hajlamot . Meglepő módon viszont arra jöttek rá, hogy a stresszből adódó depresszió a mitokondriális DNS-sel függ össze. A mitokondriumok sejtjeink energiaközpontjai: amikor stresszes helyzetben vagyunk, ezek termelik az energiát a sejteknek. Természetesen ez egy hurkot okoz: minél több energiát égetünk el a stresszre, annál több mitokondriumra van szükségünk, hogy még több energiát tudjunk elégetni.

Ki az, aki DNS-mutációval ütötte meg a lottóötöst? Amikor ezen mechanizmust egereken vizsgálták, a kutatók nemcsak azt figyelték meg, hogy a mitokondriális DNS mennyisége növkeszik, hanem azt is, hogy a telomerhossz is csökken. A telomerek DNS-eink végén található kis “zárókupakok”, amelyek kromoszómáinkat védik mind a sérüléstől és a genetikus információ “elvetésétől”. Minden egyes alkalommal, amikor egy sejt lemásolja magát, a védőtelomer hossza apró mértékben csökken, egészen addig a pontig, amíg egy sejt már nem képes osztódni.

A telomerek hosszának csökkenése a stresszes egerekben azt jelzi, hogy a stressz csökkenti az élettartam hosszát. A kutatók azonban úgy vélik: mind a telomerhossz változása, mind pedig a mitokondriális DNS halmozódása visszafordítható folyamat. Miután az egerek kikerültek a stresszhelyzetből, DNS-ük visszatért a normális, korábban megfigyelt állapotba.

A DNS-ünkön is nyomot hagy a depresszió. Fotó: Getty IMages
A DNS-ünkön is nyomot hagy a depresszió. Fotó: Getty IMages

Miért van sejtszintű hatása a stressz okozta depressziónak, egy rosszabb hangulati állapotnak?

A stressz csökkenti a mitokondriumok hatékonyságát, emiatt a testnek változásokat kell eszközölnie, hogy védje az anyagcserét. Ebben az értelemben a depresszió a test környezeti stresszre adott válasza.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindez pedig a depresszió kezelését is megváltoztathatja. Mivel a DNS-ben észlelhető molekuláris változások visszafordíthatóak, a különféle kezelések hatékonyságát mostantól molekuláris szinten is mérhetjük és értékelhetjük: csak a mitokondriumok mennyiségét és a telomerek hosszának változását kell figyelniük a kutatóknak.

Forrás: www.iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra