Meghaladta a 800 ezret az öngyilkosságok száma 2016-ban, ám a világ népességének növekedése miatt arányuk mintegy harmadával csökkent 1990 óta a British Medical Journalban megjelent tanulmány szerint. Az öngyilkosságok száma globálisan 6,7 százalékkal nőtt 1990 és 2016 között - állapították meg a tanulmány szerzői, akik ugyanakkor kimutatták azt is, hogy figyelembe véve a világ népességének jelentős növekedését, az öngyilkosok globális halálozási aránya 33 százalékkal csökkent ugyanezen periódusban.
A férfiakat nagyobb arányban érinti
A szakemberek azt is feltárták, hogy a férfiak körében magasabb az öngyilkosságok száma. Ennek valószínűsíthető oka, hogy ők több nélkülözéstől szenvednek mind társadalmi, mind gazdasági tekintetben.
A nemzetközi kutatócsoport az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által a betegségek globális terheiről 1990 óta rendszeresen készített tanulmányok adatait használták fel elemzésükhöz, amelyben kimutatták az öngyilkosságok számát 1990 és 2016 között globálisan és regionálisan, korcsoportokra és nemekre bontva, a jövedelem, a végzettség és a termékenység kombinált mutatója, a szociodemográfiai index figyelembevételével.
A vizsgált 27 évben az öngyilkosság volt a vezető halálok az ázsiai-csendes-óceániai térség fejlett államaiban és a tíz vezető halálok egyike Kelet-Európában, Közép-Európában, Ausztráliában és térségében, valamint Észak-Amerikában.
Globálisan több férfi (100 ezer közül 15,6) lett öngyilkos, mint nő (100 ezer közül 7). A csökkenés mértéke a férfiak esetében az adott időszakban csupán 24, míg a nők esetében 49 százalék volt. A szegény országokban viszont az öngyilkosságot elkövető nők aránya volt magasabb.
További kutatás szükséges annak megállapítására, hogy a csökkenés az öngyilkosságok megelőzését célzó tevékenységekből ered, vagy a lakosság egészségében bekövetkező, általános javulást tükrözi.