A JAMA Psychiatry című szaklapban most megjelent tanulmány szerzői az elsők, akik bizonyítékot találtak arra, hogy a depresszió és a gyulladás összefüggnek. A gyulladás tulajdonképpen az immunrendszer természetes válaszreakciója betegségekre, fertőzésekre. A szervezet a gyulladás segítségével védi meg önmagát. A túl súlyos vagy éppen túl sokáig tartó gyulladás kifejezetten káros lehet.
Az elmúlt évtizedben több tudományos bizonyítékot találtak arra is, hogy a gyulladás és a depresszió, pontosabban annak bizonyos tünetei (így a kedvetlenség, az étvágytalanság, illetve az alvászavarok) között szoros az összefüggés.
A PET-felvételek megmutatták, hogy a depressziós egyének agyában jóval több a gyulladás, és minél súlyosabb volt a depresszió, annál súlyosabb volt a gyulladás is. A legkomolyabb esetekben a gyulladás szintje mintegy 30 százalékkal megemelkedett.
A korábbi kutatások csak a vérben található, gyulladásra utaló biomarkereket vizsgálták. Elsősorban azt kívánták megtudni, hogy a gyulladás oka vagy következménye a depressziónak. Egy 2012-ben publikált kutatás szerint például összefüggés van a vérben található C-reaktív protein (CRP) szintje és a depressziós epizódok száma között. Dr. William Copeland és csapata szerint a gyulladás elsősorban következménye, nem pedig oka a depressziónak.
A mostani kutatás szerzői szerint az eredmények hozzájárulhatnak ahhoz, hogy újabb terápiákat dolgozzanak ki a depresszió kezelésére. „A gyulladás csökkentése, az agy öngyógyító folyamatainak beindítása új terápiás cél lehet, mert ez valószínűsíthetően enyhítené a tüneteket” – mondta dr. Jeffrey Meyer, a kutatás vezető szerzője.
A súlyos depresszió a népesség nagyjából négy százalékát érinti, azonban a betegek fele nem reagál az antidepresszánsokra. Dr. Meyer szerint a jövőben azt is érdemes lesz vizsgálni, hogy miként hatnak a gyulladáscsökkentő gyógyszerek a depressziós tünetekre.
„A depresszió komplex betegség, és azt már régóta tudjuk, hogy egynél több biológiai ok szükséges ahhoz, hogy valakinél jelentkezzenek a tünetek. Fontos lépés, hogy bebizonyosodott, a gyulladás is ezen okok között van” - foglalt össze dr. Meyer.