Itt a tavasz, mégis ránk tört a depresszió?

Lehangoltak vagyunk, pedig csicseregnek a madarak? Rosszul alszunk, fáj a gyomrunk, nyugtalanság gyötör minket? Lehet, hogy a depresszió tehet minderről!

A depressziónak különböző megjelenési formáit ismerjük, ezek egyike a szezonális lehangoltság, amely mindig bizonyos időszakokban köszönt ránk. A legjellemzőbb, hogy az embereknek télen rosszabb a kedvük, lehangoltabbak. Ennek az évszakra jellemző fényhiányhoz van köze: ilyenkor korán sötétedik, kevesebb a napfényes időszak, hideg van, többnyire kimozdulni sem szeretünk a lakásból. Ezért aztán társasági életünk beszűkül, magányosabbnak érezzük magunkat, képesek vagyunk ilyenkor a máskor könnyen megoldható nehézségeket is óriásivá duzzasztani.

Nagyon ritka, hogy a tavasz közeledtével leszünk egyre lehangoltabbak, de tény, hogy létezik ez a jelenség. Fontos, hogy a tüneteket észlelve ne intézzük el mindezt egy legyintéssel, hiszen a depresszió kezelésére ma már számos terápiás lehetőség létezik. Ha azt tapasztaljuk, hogy ok nélkül tartósan ingerlékenyebbek, rossz hangulatúak leszünk, akkor bátran kezdjünk el gyanakodni, főként, ha mindez rendszeresen ismétlődő módon tör ránk, mindig az év ugyanazon szakaszában.

depresszió

Az aluszékonyság, vagy épp ellenkezőleg, az inszomnia, vagyis az álmatlanság, továbbá az érdeklődés elvesztése, a megváltozott étkezési szokások, a döntéshozásban mutatkozó bizonytalanság, vagy akár a teljes döntésképtelenség, netán a halogatás mind-mind a depresszió jelei lehetnek. Vannak, akik mániás tüneteket produkálnak: túlzottan jókedvűek, indokolatlanul harsányak lesznek, szélsőségesen nyilvánulnak meg bizonyos helyzetekben.

Mi okozza a szezonális depressziót?

Pontos oka egyelőre ismeretlen, de biztosan szerepet játszanak benne a genetikai és életkori sajátosságok és az idegrendszer szabályozásában részt vevő kémiai folyamatok zavara. Sokszor felborul a szervezet biológiai órája, amely egy 24 órás ciklus, amelyet a hormonváltozások, a testhőmérséklet, az alvás-ébrenlét váltakozása befolyásol. Például a hangulatért felelős idegi ingerületátvivő anyag (úgynevezett neurotranszmitter), a szerotonin szintjének csökkenése jelentős szerepet játszik a depresszió kialakulásában. Érdekes adat, hogy a szezonális depresszió kialakulásának kockázata a nőknél sokkal nagyobb, mint a férfiaknál.

A depressziós ember azért fáradt, mert egész nap magával hadakozik. Napközben sokkal megterhelőbb számára, hogy a feladataira koncentráljon, mint másnak, nagyobb erőfeszítésébe kerül, hogy az elvárásoknak megfelelően viselkedjen, esténként pedig alvászavarral küzd. Mindez igencsak megterhelő! Miért fáradt a depressziós ember?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szezonális depresszió jeleit komolyan kell venni, mivel kezeletlen állapotban súlyos következményei is lehetnek. Tartóssá válhat a depresszió, vagy visszatérő epizódok jelentkezhetnek, fokozódhat az öngyilkossági hajlam, gyakori a szociális elszigetelődés, az iskolai vagy munkahelyi problémák, valamint a tudatmódosító szerek használata.

A kezelést érdemes időben elkezdeni, és szakemberhez fordulni, enyhébb esetekben azonban az életmódváltás is sikerrel járhat, és orvosolhatók a panaszok.

Hogyan űzzük el a lehangoltságot?

Ha módunkban áll, akkor sétáljunk sokat a friss levegőn, és töltődjünk fel napfénnyel! A sportolás is nagyon jót tesz, mert nemcsak sikerélményt okoz, hanem csökkenti a felgyűlt stresszt, segít megszüntetni a lehangoltságot. A rendszeres testmozgás mellett érdemes pihentető tevékenységet is beiktatni, illetve egészségesen étkezni. Hangulatunkat semmiképpen se alkohollal próbáljuk feldobni, menjünk inkább társaságba, nevessünk sokat, és élvezzük az életet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.