Székely András, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének (LESZ) elnöke az M1 aktuális csatorna szombat esti műsorában elmondta: jelenleg Magyarországon 18 szolgálat hatszáz emberrel lát el ügyeletet, ezeket a szolgálatokat elsősorban az öngyilkosságok megelőzésére hozták létre. Örvendetesnek nevezte, hogy csökkent az öngyilkosságok száma, és reményét fejelte ki, hogy ebben szerepe van a segélyszolgálatnak is.
Az 1986-ban alapított szervezet hívásainak öt százaléka, mintegy ötezer telefon érkezik olyan emberektől, akik öngyilkosságra készülnek. Székely András hangsúlyozta: jó lenne, ha többen jelentkeznének lelki elsősegélyt nyújtó munkakörbe, de nagyon megterhelő feladatról van szó. Meg kell tanulni meghallgatni a másikat, mert már ez is segíthet.
A 15-29 közöttieket érinti leginkább
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évi 800 ezer ember hal meg öngyilkosság miatt. Riasztó a helyzet a fiatalok között: a 15-29 éves korosztály halálozási okai között a második helyen szerepelt az öngyilkosság 2012-ben. Egy térképet is készített a WHO, melyen az öngyilkosságok gyakoriságát vetítették ki az EU országaira. Eszerint kelet felé haladva a statisztikák látványos romlásnak indulnak, legsúlyosabb mértékben a posztszocialista országokat érinti. Magyarországon százezer emberre 19,1 öngyilkosság jut, ezzel Európa negatív dobogójának harmadik helyén állunk, Oroszország mögött.
Ha úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06-80-820-111 telefonszámot! Az interneten is segítséget kaphat, az alábbi linkre kattintva! Amennyiben úgy érzi, valaki más élete van veszélyben, az alábbi oldalt javasolt felkeresni!