Társadalmi összefogást és a korszerű prevenciós tevékenység fontosságát hangsúlyozza a Magyar Antistigma Kezdeményezés az öngyilkosságok megelőzésével kapcsolatban. A Kezdeményezés célja, hogy az öngyilkosságra hajlamos személyek felépülését támogassák, illetve a velük szembeni negatív megkülönböztetés, kirekesztés ellen küzdjenek. A civil szervezetekből, szakemberekből és magánszemélyekből álló mozgalom szerint elengedhetetlen, hogy a pszichológiai, pszichiátriai betegségekkel szemben hiteles, előítéletektől mentes, információkban gazdag tájékoztatás álljon a társadalom rendelkezésére.
"A lelki zavarok és az ezekkel gyakran összefüggésben álló öngyilkosság megelőzése mindannyiunk számára kihívás. A média és a szakemberek hatékony együttműködésével, a tárgyilagos, megbízható forrásokkal rendelkező híradások közlésével életeket menthetünk meg, továbbá elkerülhetjük a pszichiátriai problémákkal küzdők hátrányos megkülönböztetését" – mondta dr. Harangozó Judit, a Magyar Antistigma Kezdeményezés és az Ébredések Alapítvány vezetője.
Hazánkban kiemelkedően magas az öngyilkosságok száma, világviszonylatban és az Európai Unióban egyaránt: százezer emberből 26 vet véget önkezével az életének. A média nagy hatást gyakorol az emberek viselkedésére, éppen ezért kiemelkedő szerepe van az öngyilkosságok megelőzésében is: jelentős mértékben hozzájárulhat az elkövetések számának csökkentéséhez a lelki gondozást végző szervezetek, telefonszolgálatok, segítő csoportok elérhetőségeinek megadásával, a betegség előjeleinek ismertetésével, valamint a depresszió kezelhetőségéről való tájékoztatással.