"Vetniük kellene egy pillantás az étrendjükre a depressziós és szorongásos nőknek, mert lehetséges, hogy az általuk fogyasztott élelmiszerek rontanak az állapotukon" - olvasható az American Journal of Psychiatry című tudományos lapban.
"A hangulatingadozások gyakoribbak voltak azoknál a 20-93 év közötti nőknél, akik közel 10 évig magas zsírtartalmú ételeket fogyasztottak" - számolt be a Melbourne-i Egyetem kutatócsoportjának eredményéről dr. Felice N. Jacka. A csapat kiértékelte azokat a diétákkal és pszichiátriával kapcsolatos eredményeket, amelyet tíz évvel ezelőtt gyűjtöttek össze. A kutatás során reprezentatív felmérést végeztek, amelyben akkor, 1046 ausztrál nő vett részt. "Összesen 925 nőnek nem volt hangulatingadozása, míg 121 depresszív és szorongásos zavarokkal küzdött" - állapították meg a kutatók.
Rátaláltak a "nyugati étrendre", miközben azt vizsgálták, milyen összefüggés van az étkezések és a hangulati zavarok között. Ez elsősorban hamburgert, fehér kenyeret, pizzát, chipset, ízesített tejtermékeket, sört és cukros élelmiszereket tartalmaz. Ezt az étrendet követve 50 százalékkal nagyobb az esélye a depressziónak.
Ezzel szemben 30 százalékkal kisebb a szorongásos és depresszív zavarok kialakulásának veszélye azoknál a nőknél, akik a hagyományos ausztrál étkezési szokásokat követik, melyek főként zöldségekből, gyümölcsökből, marha- és bárányhúsból, halból és teljes kiőrlésű élelmiszerekből állnak.
Nem mutatott összefüggést a vizsgálat azoknál a nőknél sem, akik javarészt gyümölcsöket, salátákat, halat, tofut, babot, magvakat, joghurtot és vörös bort fogyasztottak.
A kutatócsoport számításba vett számos olyan tényezőt is, mint a kor, a testsúly, a szociális és gazdasági helyzet, az iskolázottság, a fizikai aktivitás, a dohányzás és az alkoholfogyasztási szokások. Mindent összevetve azonban az eredmények azt mutatják, további vizsgálatokra van szükség annak érdekében, hogy pontosan megállapítsák az összefüggéseket.
"Nincs varázsdiéta. Ha sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű élelmiszereket, valamint alacsony zsírtartalmú tejtermékeket fogyasztanunk, az elősegíti a fizikai erőnlétünket és a mentális jólétünket egyaránt" - kommentálta dr. Jacka.