Tápanyaghiány, ami depressziót is okozhat

A depresszió rendkívül összetett betegség, de időről időre mindenki megtapasztalhat magán depressziós tüneteket. Ezek megjelenésében nagy szerepet játszik az is, hogy milyen életmódot követünk. Lássuk, mely tápanyagok hiánya játszhat szerepet az állandó rosszkedv megjelenésében.

Nagyon fontos tudatosítani magunkban, hogy minden élelmiszer, mellyel a testünket tápláljuk, az agyunkra - így a hangulatunkra - is hatással van. Több kutatás is bizonyította, hogy a depressziós tüneteket mutatók több tápanyagból is hiányt szenvednek, és ha ezeket a tápanyagokat pótoljuk, sokkal könnyebben tudunk megbirkózni a motiváció hiányával, a rosszkedvvel, az enerváltsággal, az alvászavarokkal, és egyéb olyan tünetekkel, melyek a depressziót kísérhetik.

Ómega-3 zsírsavak

Az ómega-3 zsírsavak csökkentik a szervezet gyulladásait, a koleszterinszintet, védik a szívet és a vérereket, emellett pedig az idegrendszerünkre és az agyműködésre is rendkívül jó hatással vannak. Amennyiben nem jut elegendő ebből a fontos mikrotápanyagból a szervezetünkbe, akkor depressziós tünetek is kialakulhatnak: egy korábbi kutatás szerint az ómega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása megelőzheti, sőt javíthatja is a depressziót. Az ómega-3 zsírsavakat pótolhatjuk étrend-kiegészítőkkel, de úgy is, hogy több zsíros halat, lenmagot vagy diót fogyasztunk.

D-vitamin

Meghökkentő tünetek: ez is lehet depresszió A legtöbben felismerjük a klasszikus depresszió tüneteit, a szomorúságot és a reménytelenséget, de mi van akkor, ha éppen megfájdult a gyomrunk vagy nagyon idegesek vagyunk? A D-vitamin nemcsak a csontjaink egészségének biztosításában és az immunrendszerünk megfelelő működésében jászik szerepet, de a szerotonin, vagyis a "boldogsághormon" termelődését is segíti. Ez a hormon szükséges például ahhoz, hogy boldognak, kiegyensúlyozottnak és motiváltnak érezzük magunkat.

Az emberek többsége D-vitamin-hiányban szenved, de különösen nagy veszélyben vannak az idősebbek, a tinédzserek, a túlsúlyosak, a krónikus betegek, illetve azok, akik nagyon kevés időt töltenek a szabadban. A legegyszerűbben úgy biztosíthatjuk a szervezetünknek az elegendő D-vitamint, hogy naponta legalább 20-30 percet töltünk a szabadban, például munka előtt vagy az ebédszünetünkben sétálunk egy keveset.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

depresszió, vitamin
Milyen vitaminok védenek a depresszió ellen?Fotó: Getty Images

Magnézium

A magnézium is szükséges az idegrendszer megfelelő működéséhez, de az izomgörcsök ellen is hatásos, valamint a normális vérnyomás fenntartásában is szerepet játszik. Egy 2006-os kutatás szerint a magnéziumhiány nagy szerepet játszik a depresszió, illetve az azzal kapcsolatos egyéb problémák, így az alvászavarok kialakulásában is. Magnéziumban gazdag ételek például a mandula, a banán, a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a sötétzöld leveles zöldségek.

Szelén

A szelénnek nemcsak az idegrendszer és az agyműködés megfelelő működésében van nagy szerepe, de a pajzsmirigyet is támogatja - ez pedig szintén fontos a mentális egészség megőrzéséhez. Egy 2015-ös, a Journal of Nutrition című szaklapban megjelent tanulmány szerint ha a vérben mérhető szelén szintje optimális, az a depressziós tünetek csökkenésével és jobb hangulattal jár együtt. Szelénben gazdag ételek a hüvelyesek, a csirke- és a pulykahús.

B12-vitamin

A B12-vitamin az idegrendszer működéséhez, a vörösvérsejtek termelődéséhez, az energikussághoz és egyéb fontos folyamatokhoz egyaránt szükséges. A B12-vitamin emellett egy olyan anyagcsere-melléktermék, a homocisztein szintjét is csökkenti, melyet korábban már összefüggésbe hoztak a depresszióval. A B12-vitamin pótlásával csökkenthetőek a tünetek a depressziós betegeknél is. B12-vitaminban gazdag ételek a tojás, a tejtermékek, a hús és a szárnyasok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra