A depresszió bizonyos esetekben magától is gyógyulhat, de a kezelés és az okok felderítésének hiányában krónikussá válhat. Veszélyt hordozó állapot, ugyanis gyakran együtt jelentkezik szorongásos tünetekkel, pánik- és kényszerbetegséggel vagy szociális fóbiával. A betegségnek több fokozata ismert, egészen a teljes munkaképtelenséget okozó mély depresszióig , erős önváddal, amely sokszor öngyilkossághoz vezet.
Dr. Rihmer Zoltán és munkatársainak kutatása azt bizonyítja, hogy a befejezett öngyilkosságot elkövetők több mint fele kezeletlen vagy nem szakszerűen kezelt depresszióban szenvedett. Az öngyilkosság a legtragikusabb, de nem az egyetlen út, amelyet választanak. Körükben jóval gyakoribb az alkohol- és gyógyszerfüggőség, állásvesztés, tartós betegállomány, leszázalékolás, a szív- és érrendszeri, a cukorbetegség, a rosszindulatú daganatok okozta halálozás, illetve a sorozatos családi konfliktusok, a házasságok felbomlása. Szerencsére egyre korszerűbb és egyre kevesebb mellékhatással járó gyógyszerek közül választhatnak a pszichiáterek, amelyekkel ez a lelki betegség kezelhető. A legfőbb probléma azonban az, hogy a depresszióban szenvedőknek mindössze öt százaléka részesül megfelelő kezelésben.
A svéd modell
Egy 1992-ben kezdett kísérlet ékesen bizonyította, milyen fontos a depresszió felismerése és kezelése. A Svédországhoz tartozó, ötvennyolcezer lakosú Gotland-szigeten dolgozó családorvosoknak tanfolyamot szerveztek. Mintegy húszórás továbbképzés keretében vezető pszichiáterek tanították meg kollégáikat a depresszió fajtáinak felismerésére és korszerű, hatékony kezelésének módszereire. Az eredmény látványos és meggyőző volt. A Gotland-szigeten az öngyilkosságok száma a harmadára esett vissza, míg a svédországi adatokban nem jelentkezett ez a kedvező változás. A hozzáértő gyógyszeres kezelés következtében - nőtt az antidepresszívumok forgalmazása, miközben a nyugtatók és altatók rendelése csökkent - kevesebb napot kellett kórházban vagy betegállományban tölteniük a helyesen felismert és kezelésbe vett depressziós betegeknek. A vizsgálat költség-haszon elemzése pedig azt bizonyította, hogy a továbbképzésre és a gyógyszerek támogatására fordított befektetés a társadalmi károk elkerülésével bőségesen megtérült.
Konzultáció Alapítvány
Hazai példával is tudunk szolgálni. A Konzultáció Alapítvány azért jött létre, hogy a családorvosoknak nyújtott pszichiátriai konzultációval segítsék a hangulatzavarban, depresszióban, szorongásos betegségben szenvedők bajának felismerését és korszerű ellátását. Dr. Ormay István pszichiáter, az alapítvány elnöke a betegek kezelésének fontosságát hangsúlyozza, ugyanis a kezeletlen mentális betegségek - az egyén és környezete elkerülhető emberi szenvedésén túl - az egész társadalomra nézve óriási anyagi és erkölcsi terhet jelentenek. Mivel a betegek többsége valamilyen testi vagy lelki panasszal elsősorban a háziorvosához fordul, ezért hasznos, ha pszichiáter konzulens segít kollégájának kiszűrni azokat, akiknek tünetei mögött mentális probléma húzódik meg, és tanácsot ad a kezelésükre.
Rendszeres jelenléte egyrészt a hatékonyabb betegellátást, másrészt a háziorvosok továbbképzését is szolgálja, akik szakorvosi támogatással könnyebben mozognak a pszichiátria területén, pontosabban felismerik a bajt, és tudják, hova irányítsák a beteget, ha gyógyítása meghaladja az alapellátás kompetenciáját (kereteit?). Az alapítvány szakorvosai természetesen térítés nélkül - az Egészségügyi Minisztérium támogatásával és az ÁNTSZ engedélyek birtokában - állnak a családorvosok és a rajtuk keresztül a betegek rendelkezésére, egyelőre Budapesten és Pest megyében. De az oktatási és konzultációs lehetőségeket az internet felhasználásával szélesebb körben is igyekeznek hozzáférhetővé tenni.