Aggasztó eredményt hozott egy felmérés, amely az újpesti középiskolások mentális állapotát vizsgálta. Az 1007 résztvevőből 29 fő, vagyis körülbelül 2,9% mondta azt magáról, hogy nincsen gyermekkori ártalmas élménye - számolt be róla az RTL Híradó.
A kutatást két részletben készítették el. Először 418, többségében 9-10. osztályos tanuló töltötte ki a 10 kérdéses kérdőívet. Ebből azt derült ki, hogy
- a diákok 47 százalékát érte már verbális bántalmazás,
- 21 százalékukat pedig fizikai bántalmazás.
- 31 százalék tapasztalt saját bevallása szerint érzelmi elhanyagolást,
- 23 százalék pedig fizikai elhanyagolást.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy a kitöltő úgy érzi, gyakran kell piszkos ruhában járnia, vagy nem jut elég ételhez. 110 diák, vagyis az első körben részt vevők több mint egynegyede szexuális bántalmazás áldozata volt.
Andula Zsuzsanna, a kutatást végző önkormányzati ifjúsági referens szerint mindez a pandémiával és a karanténban töltött időszakokkal magyarázható.
Szerinte ezért nehezebben ismerik fel a gyerekek, hogyha veszélyhelyzet áll fent, és nagyon alacsony szinten lehet az ön- és emberismeretük, valamint az önértékelésük.
A második körben csaknem hatszáz 11-12. osztályos diák válaszolt a kérdésekre. Az összesített adatok szerint körükben a szexuális, verbális és fizikai bántalmazást átéltek aránya pár százalékkal csökkent.
Magasabb lett azonban azoknak az aránya, akiknél van valamilyen függő a családban: a gyerekek 26 százaléka jelezte ezt, míg 35 százalékuknál pedig mentális vagy pszichiátriai betegséggel küzd valaki a családban.