Alternatív megnevezés:
dezomorfin
Hatóanyagai:
dihidrodezoximorfin
Tipológia:
nyugtató, fájdalomcsillapító
Miről ismerhető fel?
Jobbára házilag kotyvasztják szinte kizárólag Oroszországban az ott recept nélkül kapható kodeintartalmú gyógyszerekből különféle vegyszerek felhasználásával.
Felhasználási mód:
A heroinhoz hasonlóan befecskendezik a szervezetbe.
Gyógyászati felhasználása:
A dezomorfin egy opioid analgetikumként (nyugtatóként és fájdalomcsillapítóként) használatos gyógyszer a gyógyászatban. Kábítószernek minősül.
Hatása:
Nyugtató és fájdalomcsillapító hatása mintegy 8-10-szer erősebb a morfinénál, és 3-4-szer erősebb a heroinénál. Túladagolása hányingerrel vagy légzésdepresszióval társulhat.
Túladagolási tünetei:
Hasonlóak a heroinéhoz : tűhegynyire szűkült pupillák, a csökkenő testhőmérséklet, a felületes légzés, a hideg és nyirkos bőr.
Elvonási tünetei:
Hasonlóak a heroinéhoz : nyugtalanság, izzadás, libabőrözés és hidegrázás, csont- és izomfájdalmak, alvászavar, ingerlékenység, hangulatingadozás.
Veszélyei:
A szert 1932-ben izolálták először az Egyesült Államokban, gyógyászati céllal. 2010-től főleg Oroszországban lett népszerű a droghasználók körében, mivel ott vény nélkül kapható gyógyszerekből viszonylag olcsón és egyszerűen állítható elő, így a heroin olcsóbb változataként árulják. Nagy veszélye viszont, hogy mérgező és maró hatású anyagokkal szennyezett, így súlyos szöveti károsodást, visszérgyulladást, üszkösödést okoz, a sebek könnyen fertőződhetnek, ami előbb-utóbb végtagamputációhoz vezet.