A több mint 200 ezer dohányos amerikai adatait feldolgozó átfogó tanulmány arra az eredményre jutott, hogy az egész életen át tartó dohányzás akár tíz évvel is megrövidítheti az ember várható legmagasabb életkorát, azonban a dohányzásból származó egészségkárosodás nagy része visszafordítható, ha valaki még 35 éves kora előtt végleg le tud szokni a cigarettáról.
"Az eredmény valóban megdöbbentő volt, egyrészt jó hír az időben leszokóknak , másrészt viszont a kutatás szerint a dohányzás miatti halálozási ráta magasabb, mint korábban gondoltuk. Megállapítottuk, hogy a halálozási ráta gyakorlatilag megháromszorozódott, ráadásul nagyon hasonló eredményeket találtunk a nők és férfiak körében. A nők úgy dohányoznak, mint a férfiak, és úgy is halnak meg, mint a férfiak" - jegyezte meg Dr. Prabhat Jha, a torontói Szt. Mihály Kórház Globális Egészségkutató Központjának alapító igazgatója, a tanulmány szerzője.
Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési központ (CDC) statisztikai adatai szerint a dohányzás évente mintegy 200 ezer halálesettel hozható összefüggésbe, ami azt jelenti, hogy átlagosan több ember hal meg dohányzás következtében, mint HIV fertőzésből, drog- vagy alkoholfogyasztásból, autóbalesetből, gyilkosságból és öngyilkosságból kifolyólag összesen.
Az amerikai, kanadai és brit kutatók összesen 217 ezer férfi és nő egészségügyi adatait vizsgálták az 1997 és 2004 közötti időszakból, hogy összehasonlítsák a dohányzásból származó kockázatokat a végleges leszokásból származó előnyökkel. A kutatásból kiderült, hogy a nemdohányzók kétszer nagyobb eséllyel élnek 80 éves korukig, mint dohányzó társaik, ami arra enged következtetni, hogy a dohányzás nemcsak időskorban, de a középkorúak között is gyakori halálok. A tanulmány arra is rámutat, hogy ha valaki 25-34 éves kora között szokik le, az akár tíz évvel is meghosszabbíthatja az életét, aki 35-44 éves kora között teszi le a cigarettát, még átlagosan kilenc évet nyerhet, aki pedig 45-54 éves korában hagy fel a dohányzással, hat évvel élhet tovább.