A csak receptre vásárolható gyógyszer kábítószertartalma miatt függőséget okoz. Ezt kihasználva a kábítószer-kereskedők is terjeszteni kezdték. Ennek következtében az Egyesült Államokban pusztító méreteket öltött az opiátválság. Ezért főként a gyógyszergyár tulajdonosát, a Sackler családot okolják. Az Egyesült Államok egyik legtehetősebb famíliája híres a jótékonykodásáról, ám a botrány miatt többen - például a párizsi Louvre és a New York-i Metropolitan Múzeum is - közölték, hogy többé nem kívánnak együttműködni a családdal, az általuk felajánlott támogatást pedig visszautasítják.
Több ezer per
A connecticuti székhelyű nagyvállalat ellen jelenleg több mint kétezer kártérítési per van folyamatban. Nemcsak tagállamok, hanem egyéni károsultak is perelik. Az NBC televízió értesülései szerint a cég vezetői peren kívüli megegyezésekről tárgyalnak, összesen mintegy 10-12 milliárd dollár értékben. A kártérítések rendezéséhez a vállalatot birtokló Sackler család nagyjából 3 milliárd dollárt (899 milliárd forintot) ajánlott fel a saját vagyonából. A The New York Times pedig azt írta, a család valószínűleg megválik a cégtől, ám a jövőbeli tulajdonosokról még nincsenek információk.
400 ezren haltak meg
Az Egyesült Államokban 1999 és 2017 között több mint 400 ezer életet követelt az opiáttartalmú gyógyszerek túladagolása - derült ki az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési hivatal (CDC) adataiból. Az amerikai kormányzat már munkacsoportot is létrehozott a válság kezelésére.
A hét elején Oklahomában a Johnson & Johnson gyógyszergyárat egy szövetségi bíróság már elítélte az opiátválságban játszott szerepéért. A bíróság 572 millió dolláros (mintegy 172 millió forintos) kártérítésre ítélte a gyógyszereket és egészségügyi termékeket gyártó céget.