A felsorolás impozáns, és leginkább a nemdohányzók szeme csillan fel e bekezdés olvasása után. Ismerjük meg, milyen előnyei is származnak tehát a nemdohányzóknak a törvénymódosítás hatályba lépése után mindebből!
Dohányfüstben lenni, szórakozni...
...olyan, mintha Ön is dohányozna: Egy füstös bárban, szórakozóhelyen eltöltött két óra annyit jelent, mintha négy szál cigarettát szívott volna el az is, aki egyáltalán nem emel cigarettát a szájához. Nem jobb a helyzet ott sem, ahol kissé elkülönítik a dohányosokat, ám ettől még egy légtérben tartózkodnak velük a nemdohányzók. Ilyenkor ugyanis két óra alatt másfél cigarettát szív el a nem füstölgő vendég is. Ha valaki a munkahelyén is egy levegőt szív a füstölgőkkel, az nap végére annyit jelent, hogy passzívan elszívott hat szál cigarettát.
...egy gyermeknek, kamasznak kockázatos: A dohányfüstös levegő belégzésének számos kedvezőtlen következménye van, fiatal (különösen pedig csecsemőkorban). A füstös környezetben többet tartózkodó fiatalok körében gyakoribb a gégegyulladás, a légcső- és hörghurut, a tüdőgyulladás, esetükben rosszabbodhatnak az asztmás panaszok, illetve a különböző gyulladásos, fülészeti elváltozások. Dohányzó szülők gyermekeként is rizikós felnőni, pláne, ha a kicsi is minduntalan szippant a füstből, esetében ugyanis gyakoribb a köhögés, a köpetürítés a nemdohányzó szülők gyermekeivel szemben.
...azonnali egészségügyi következményekkel jár: A dohányfüst rövid idő alatt is érzékelhető hatással van az emberi szervezetre, és füstös térben hamarosan jelentkeznek is a szemészeti és orrpanaszok, gyakoribb a tüsszentés, az orrfolyás és orrdugulás, az orrviszketés, a fejfájás, a torokfájás, a rekedtség, a szédülés, a hányinger, a köhögés és a légzési nehézségek.
...hosszú távú egészségügyi következményeket okoz: A passzív dohányzás következményeként növekszik a szívbetegségek (50 százalék), illetve a tüdő- (20-30 százalék) és emlődaganatos (25 százalék) megbetegedések kockázata. Hatására gyakrabban alakul ki COPD vagy asztma.
...akár függővé is tehet: Egy, az Archives of General Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a már rövid ideig tartó passzív dohányzás is olyan mennyiségű nikotint juttat az agyba, amennyi képes megváltoztatni annak működését, hosszabb vagy rendszeres passzív dohányzás pedig már azt eredményezi, hogy az illető maga is ki van téve a nikotinfüggőségnek.
Mivel jár a füstmentesség?
Csökkenő halálozás: A passzív dohányzás csökkenése miatt egy éven belül 10-15 százalékkal kevesebb lesz az akut koszorúér-betegség, illetve a szívinfarktus miatt kórházba kerülők és emiatt elhunytak száma, ez pedig akár ezer embert menthet meg már az első évben.
Kevesebb szenvedélybeteg lesz: Hosszabb távon kevesebben válnak majd függő szenvedélybeteg dohányossá, más fontos intézkedések meghozatalát követően megkezdődhet a dohányosok arányának csökkenése, s ezzel az egészség károsodások betegségtípustól függő (kiszámítható) rövid, közép és hosszú távon bekövetkező csökkenése is.