Kisebb eséllyel élik túl a szívrohamot a cigarettázók, mint azok, akik nem élnek ezzel a káros szenvedéllyel - derült ki egy friss kutatásból . A Jordán Tudományos és Műszaki Egyetem kutatói azonosítottak egy fehérjét, melynek alacsonyabb szintje védtelenebbé teszi a dohányosokat a betegséggel szemben.
Ezért veszélyesebb a dohányosokra az infarktus
A tanulmány megállapította, hogy az alfa-1 antitripszin (AAT) szintje a dohányosok szervezetében jelentősen alacsonyabb volt, mint a nem dohányzókban. Az alfa-1-antitripszin egy májban, egyes vérsejtekben és a tüdő egyes sejtjeiben termelődő, a vérben megtalálható fehérje, melynek a szövetek védelmében is fontos szerepe van. Az egyetem munkatársai szerint ez a fehérje a szívet is védheti abban az esetben, ha szívinfarktus alakul ki.
A vizsgálatot 29 felnőtt férfi és 11 nő bevonásával végezték, mindegyikük átesett egy szívinfarktuson . Az infarktus diagnózisát követő 1, 4, 24, 48 és 96 órán belül vért vettek tőlük és megvizsgálták a fehérje szintjét. A résztvevőket négy csoportra osztották: dohányzók és nem dohányzók, valamint magas vérnyomással küzdők, illetve normális vérnyomásértékűek. Arra voltak kíváncsiak, hogy a fehérje értéke vagy pedig a vérnyomásérték a jelentősebb tényező egy infarktus esetén. A kutatók úgy vélik, hogy a AAT megfelelő szintjének fenntartása a dohányosoknál is növelheti az infarktus túlélésének esélyét.
Az eredmények teljes kielemzése a következő hónapokban várható. A kutatók a részletekről még idén beszámolnak a philadelphiai Experimental Biology 2022 rendezvényen.