Egymilliónál több indiai otthonban végzett vizsgálat egyértelműen bizonyította, hogy a dohányzás mind a férfiak, mind a nők között megduplázza a halálozást. Ha nem sikerül csökkenteni a nikotinfogyasztást, 2010-ben csaknem egy millióval több felnőtt hal meg Indiában.
A hatalmas vizsgálat fontosságát jelzi, hogy a világ jelenleg legtekintélyesebb orvosi folyóirata, a New England Journal of Medicine külön cikkben ismerteti az eredményeket. A tanulmányt vezető orvoscsoport 1,1 millió család adatait gyűjtötte össze és dolgozta fel.
Külön elemezték 33 ezer halott nő és 43 ezer férfi halott dohányzási szokásait és ezeket az adatokat hasonló létszámú, hasonló korú és iskolázottságú, jelenleg is élő felnőttek adataival vetették össze. A statisztikai adatok szerint jelenleg a 30-69 éves indiai nők öt százaléka, a férfiak 37 százaléka dohányzik.
Az eredmények azt igazolták, hogy a nemdohányzókhoz képest a hasonló korú és társadalmi helyzetű dohányosok halálozási kockázata mind a nők, mind a férfiak között gyakorlatilag kétszeresére nőtt. Ha valaki minden nap dohányzott, még aránylag kevés cigaretta elszívása is jelentősen fokozta a halál kockázatát.
Indiában még ma is gyakori a tuberkulózis: ez a fertőző betegség csaknem háromszor olyan gyakran vezetett halálhoz a dohányosok körében, mint a nemdohányzók csoportjában, de jelentősen fordult elő a cigarettázók körében a rosszindulatú daganat és mindenfajta érbetegség is.
Az összehasonlítás kimutatta, hogy a nők átlag nyolc esztendővel, a férfiak hat évvel korábban fejezik be életüket, mint nem dohányzó kortársaik. Ez azt jelenti, hogy minden huszadik nő és minden ötödik férfi a cigaretta áldozataként halt meg.
A vizsgálatot végző munkacsoport legismertebb tagja, Richard Peto oxfordi professzor és munkatársai kiszámolták, hogy 2010-ben a dohányzás vezet mintegy 930 ezer indiai felnőtt halálához és ezek 70 százaléka a 30-69 év közötti korcsoporthoz tartozik. Mivel az országban a lakosok száma egyre növekszik, a halottak tényleges száma minden esztendőben három százalékkal lesz több.
STOP