Egyáltalán nem segít?
Tony Moss, a London South Bank University professzora úgy nyilatkozott, hogy a kávé egyáltalán nem segít csökkenteni a véralkoholszintet. Sőt valójában, bár tényleg éberebbnek és összeszedettebbnek érezhetjük magunkat a benne lévő koffeintől , a szem-kéz koordinációnkat, illetve az egyéb motoros képességeinket továbbra is negatívan befolyásolja a szervezetünkben lévő alkohol.
A kávé után sem mentek át a teszten
Moss egy kísérlet során öt tanulóját hívta el egy pubba, ahol vodka-tonikot kellett inniuk a testsúlyukhoz, illetve testmagasságukhoz igazított keverési arányban, amíg ittasnak nem érezték magukat. Ezután letesztelték a véralkohol-szintjüket egy szondával, majd egy egyszerű, szem-kéz koordinációt mérő tesztnek vetették alá őket, amely során egy fémkarikát kellett egy drót körül mozgatniuk anélkül, hogy hozzáérne a dróthoz. A teszten mindnyájan elbuktak.
Ezután egy-egy csésze erős kávét itattak velük. Mind az öt résztvevő úgy nyilatkozott, hogy éberebbnek, fókuszáltabbnak érezte magát a kávé után - azonban amikor megismételtették velük a tesztet, újra mindnyájan elbuktak rajta. Ezután szondával ismét tesztelték a véralkohol-szintjüket, de az nem változott az első méréshez képest, így bebizonyosodott, hogy a kávénak semmiféle kijózanító hatása nincsen - a józanodásban valójában egyetlen dolog segíthet, ami nem más, mint az idő.
Másnaposságra sem jó
Dehidratáló hatása miatt a kávéfogyasztás a másnaposságon sem segít - ilyenkor két fontos dolog van: minél több folyadékot inni, illetve mihamarabb visszapótolni az elvesztett vitaminokat és ásványi anyagokat. Ettől függetlenül a reggeli kávénkról nem kell lemondanunk, viszont fontos, hogy még a szokásosnál is több vizet igyunk mellé, és önmagában a koffeines italtól semmiképp se várjuk, hogy jobban leszünk tőle.
Forrás: independent.co.uk