A kávé ezért nem segít kijózanodni

A köztudatban valamiért régóta elterjedt tévhit, hogy ha kicsit felöntöttünk a garatra, akkor egy csésze kávé segíthet a kijózanodásban, és másnaposan is érdemes a reggelt kávéval indítani. A szakértőknek azonban más a véleménye.

Egyáltalán nem segít?

Tony Moss, a London South Bank University professzora úgy nyilatkozott, hogy a kávé egyáltalán nem segít csökkenteni a véralkoholszintet. Sőt valójában, bár tényleg éberebbnek és összeszedettebbnek érezhetjük magunkat a benne lévő koffeintől , a szem-kéz koordinációnkat, illetve az egyéb motoros képességeinket továbbra is negatívan befolyásolja a szervezetünkben lévő alkohol.

Ezért nem segít kijózanodni a kávé
A kávé nem segít a kijózanodásban

A kávé után sem mentek át a teszten

Moss egy kísérlet során öt tanulóját hívta el egy pubba, ahol vodka-tonikot kellett inniuk a testsúlyukhoz, illetve testmagasságukhoz igazított keverési arányban, amíg ittasnak nem érezték magukat. Ezután letesztelték a véralkohol-szintjüket egy szondával, majd egy egyszerű, szem-kéz koordinációt mérő tesztnek vetették alá őket, amely során egy fémkarikát kellett egy drót körül mozgatniuk anélkül, hogy hozzáérne a dróthoz. A teszten mindnyájan elbuktak.

A másnaposság súlyosbodó hatásai arra emlékeztetnek, hogy a mértékletes ivás jó ötlet volna. A kor pedig az egyik legfontosabb tényező, amely fokozza a negatív hatásokat. Miért egyre rosszabb a másnaposság, ahogy öregszünk? Kattintson!

Ezután egy-egy csésze erős kávét itattak velük. Mind az öt résztvevő úgy nyilatkozott, hogy éberebbnek, fókuszáltabbnak érezte magát a kávé után - azonban amikor megismételtették velük a tesztet, újra mindnyájan elbuktak rajta. Ezután szondával ismét tesztelték a véralkohol-szintjüket, de az nem változott az első méréshez képest, így bebizonyosodott, hogy a kávénak semmiféle kijózanító hatása nincsen - a józanodásban valójában egyetlen dolog segíthet, ami nem más, mint az idő.

Másnaposságra sem jó

Dehidratáló hatása miatt a kávéfogyasztás a másnaposságon sem segít - ilyenkor két fontos dolog van: minél több folyadékot inni, illetve mihamarabb visszapótolni az elvesztett vitaminokat és ásványi anyagokat. Ettől függetlenül a reggeli kávénkról nem kell lemondanunk, viszont fontos, hogy még a szokásosnál is több vizet igyunk mellé, és önmagában a koffeines italtól semmiképp se várjuk, hogy jobban leszünk tőle.

Forrás: independent.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra