Egy nemrég végzett kutatás során a tudósok feltárták, miként változtatja meg a kokain az agy egyik legfontosabb jutalomközpontjában az ott lévő gének működését. A kokain hosszú távon komoly viselkedészavarokat okozhat, ezért a kutatók remélik, az új ismeretek segítségével hatékonyabban vehetik fel a harcot a droggal.
Régóta ismert tény, hogy az addiktív típusú drogok komoly változásokat hozhatnak létre az agy jutalomközpontjaiban. Korábbi kutatási adatok alapján sejthető volt, hogy a kokainhoz hasonló kábítószerek a nucleus accumbensben található génekre vannak hatással. A nucleus accumbens (NAc) az agy motivációért, örömérzetért és jutalmazásért felelős régiója.
"Bár egy ideje tisztában vagyunk vele, hogy egyes génváltozások felelősek az agy jutalmazási rendszerének működési zavaraiért, nem tudtuk, hogy pontosan melyek ezek a gének" - nyilatkozta Dr. Eric J. Nestler, a Mount Sinai Egészségügyi Egyetem munkatársa.
Dr. Nestler és kollégai különböző rendkívül bonyolult génsebészeti eljárásokat kombinálva vizsgálták a géntranszkripciót a kokainnal kezelt kísérleti egerek nucleus accumbensében. A vizsgálatok során sikerült egy új géncsaládot azonosítaniuk: a sirtuinok szoros összefüggésbe hozhatók az NAc-ben létrejövő kokainfüggőség kialakulásával.
Krónikus kokainfüggőség esetén a sirtuin gének felvétele fokozódik a nucleus accumbensben. A sirtuinok kiiktatásával a kísérleti állatok kokain utáni vágya is csökkent, így a tudósok remélik, hamarosan olyan, emberek számára is elérhető gyógyszert fejleszthetnek ki, amellyel kezelhető és gyógyítható lesz a kokainfüggőség.