A kommunizmus még mindig hat az életünkre

Az unión belül az egykor szovjet érdekszférába tartozó országokban a legmagasabb az alkoholfogyasztás. A kommunizmus és az italozás hatását vizsgálta egy új kutatás.

Bár az alkoholizmus világszerte komoly problémát jelent, a kelet-európai országok ebben a tekintetben különösen nagy veszélynek vannak kitéve. Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) legutóbbi, 2014-es összegzése szerint a régió országai vezetik a világ italozási ranglistáját: az első három helyezett Fehéroroszország, Moldova és Litvánia, de a nyolcadik helyen Magyarország is helyet foglal, ahol minden 15 év feletti ember átlagosan havi egy liter tiszta szeszt fogyaszt. A School of Economics kutatói az egykori keleti blokk országainak italozási szokásait vizsgálta meg.

Így lesznek alkoholisták a fiatalok Míg egy magát rendszeresen ájultra ivó fiatalt közkedvelt bulihuligánnak tartanak, az alkoholproblémái miatt segítséget kérő emberre már megvetően sütik rá az alkoholista bélyeget. A tinédzser- és fiatal felnőttkor a határtalan bulizásról szól - a szenvedélybetegségre hajlamosak lába alól ekkor csúszhat ki először a talaj. Ha viszont a fiatal nem iszik, a társasági életből is kimarad. Íme, így termeljük ki napról napra az alkoholisták új generációit! Szakértővel beszélgettünk - kattintson a részletekért!

A kommunizmus hatása máig érződik

A kutatók a Varsói Szerződés néhány nemzetének (Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovénia és Szlovákia) alkoholfogyasztását hasonlította össze a régióban lévő, de a szovjet blokkba sosem tartozott országokéval (Ciprus, Málta és Görögország). Az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a kommunizmusban eltöltött idővel arányosan az alkoholbevitel is nőtt, ennek hatása pedig a Szovjetunió összeomlása után 20 évvel is éreztette a hatását.

A legtöbb alkoholt a kelet-európaiak fogyasztják
A legtöbb alkoholt a kelet-európaiak fogyasztják

Különösen igaz ez az egykori szovjet fennhatóság alatt élő nőkre, akik sokkal nagyobb mértékben fogyasztanak alkoholos italokat, mint a szovjet érdekszférán kívül élők. Az adatok szerint minden egyes szocializmusban eltöltött év 0,7 százalékkal növelte az esélyét a nőknél, hogy legalább hetente-kéthetente a pohár után nyúljanak. A manapság főként tinédzserekre jellemző "rohamivás" (vagyis egyetlen alkalommal, rövid idő alatt hat vagy annál több alkoholos ital fogyasztása) azonban a keleti blokk országaiban élő nőkre kevésbé volt jellemző, mint a nyugati ország lakosaira. Ennek oka a szakértők szerint az lehet, hogy a szovjet tagországokban az italozó nőket sokkal jobban megbélyegezték, ami miatt az alkoholprobléma náluk nem a kocsmákban és a közösségekben, hanem zárt ajtók mögött fejlődött ki.

Nem úgy a volt szocialista országok férfiainál, akiknél kimondottan magas a rohamivók aránya. Náluk minden egyes szocializmusban eltöltött év 0,4 százalékkal növelte az esélyét, hogy az illető hetente egyszer nagy mértékű alkoholt fogyasszon. A napi szintű alkoholfagyasztásra kisebb hatása volt a szovjet értékrendnek: itt csak évi 0,1 százalékos emelkedést mutattak ki.

Az adatok szerint az egykor szocialista államberendezkedésben élő emberek alkoholfogyasztása a mai napig magasabb az átlagosnál, és bár mindkét nemre komoly hatást gyakorolt a rendszer, súlyosabb alkoholproblémákat a férfiaknál eredményezett. A hatás ráadásul kisebb mértékben az újabb generációkra is öröklődik, így a legtöbbet ivó nemzetek között valószínűleg még sokáig élen jár majd az egykori keleti blokk.

Forrás: Eurekalert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült, napos idő várható, inkább csak kevés fátyolfelhő lehet a déli országrészben az égen. Északkeleten, illetve eleinte a délnyugati határnál viszont borult, párás, ködös idő valószínű, ezeken a tájakon csak lassan, fokozatosan javulnak a látási viszonyok. Északkeleten egészen délutánig borongós, felhős maradhat az ég. Csapadék nem várható, legfeljebb a ködös részeken fordulhat elő szitálás. Estétől ismét nagy területen képződik köd, illetve rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután általában 15 és 20 fok között alakul, de a tartósabban ködös, borult északkeleti tájakon ennél néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra