A tanulmány vezető szerzője, Dr. Aaron White és kollégái a túlzott alkoholfogyasztással foglalkozó nemzeti intézetnél (National Institute on Alcohol Abuse – NIAAA), illetve a nemzeti egészségügyi intézetnél (National Institutes of Health – NIH) egy 2002 és 2012 között készült országos felmérés adatait elemezték a kábítószer-használat és az egészségi állapot összefüggéseiről. Ebben nem csak a tiltott kábítószerekkel foglalkoztak, hanem az alkohol- és dohányfogyasztással is.
A kutatók kiértékelték az alkoholfogyasztást a 12 éves és idősebb férfiak és nők esetében az USA-ban, beleértve az aktuális ivást és a mértéktelen ivás, függetlenül attól, hogy az alkoholfogyasztást kombinálták-e más drogok – például a marihuána – használatával.
A kutatók azt is megállapították, hogy azoknak a napoknak a száma is emelkedett, amikor az elmúlt egy hónapban a nők alkoholt fogyasztottak. A 2002-es átlag 6,8 nap volt, ami tíz év alatt 7,3-ra emelkedett. A férfiaknál ez a mutató ugyanabban az időszakban 9,9 napról 9,5-re esett vissza.
Azok a 18-25 éves nők, akik nem jártak egyetemre, jelentősen többen kezdtek el mértéktelenül inni a vizsgálat időszakban. Eközben a férfiaknál szignifikáns csökkenést tapasztaltak a mértéktelen ivászatot illetően.
„Ez a tanulmány is megerősíti, amit más korábbi jelentések már feltártak, hogy az alkoholfogyasztás szokásai változóban vannak az amerikaiak körében” – jelentette ki George F. Koob, a NIAAA igazgatója.
A csapat szerint már csak egy mérőszám van, amely a nemek közötti különbség növekedését jelzi a vizsgált 10 év alatt: az alkohol és a marihuána együttes használata az utolsó ivás alkalmával. Ez a 18-25 éves férfiak között 15-ről 19 százalékra növekedett, de stabil maradt a nőknél, 10 százalékon áll ebben a korcsoportban.
A kutatók szerint a nemek alkoholfogyasztási szokásai közötti különbség csökkenésének okai nem világosak. A tanulmány nem tudott teljes mértékben magyarázatot adni a trendre sem a családi állapot, sem a terhesség vagy a foglalkoztatási helyzet alapján.
Azt azonban leszögezték, hogy az eredmények aggodalomra adnak okot, mert a nők jobban ki vannak téve az alkohollal kapcsolatos egészségügyi következmények, mint a férfiak. Különösen a szívbetegségek és a májgyulladás kockázata fokozott a körükben.
Dr. White és kollégái szerint további kutatásokra van szükség, hogy azonosítsák a férfi és a női alkoholfogyasztás trendjeinek mozgatórugóit, mivel ez adhatja az alapját a megelőzési és kezelési stratégiáknak.
Forrás: Medical News Today