"Sajnos az egyetemeken és a kamaszok körében egyre többen fogyasztanak sokszor nagy mennyiségű alkoholt anélkül, hogy figyelembe vennék a hosszú távú következményeket" - nyilatkozta Graham Colditz, a Siteman Daganatos Központ rákmegelőzéssel foglalkozó igazgatója. "A vizsgálataink szerint egy dolog biztos: ha egy nő az első menstruációja és az első terhessége közötti időszakban átlagosan napi egy alkoholos italt fogyaszt, azzal 13 százalékkal növeli a mellrák kialakulási esélyét."
Alkoholfogyasztás napi jelleggel - növekvő rizikó
A kutatók kimutatták, hogy a fiatal nők minden egyes naponta elfogyasztott üveg sörrel, pohár borral és röviditallal 15 százalékkal növelik a jóindulatú melldaganatok kialakulási esélyét is. Bár ezek a léziók még nem jelentenek rákos megbetegedést, 500 százalékkal növelhetik a későbbi rosszindulatú elfajulás lehetőségét.
A kutatás során a tudósok 91 005 édesanya adatait vizsgálták meg az 1989 és 2009 közti időszakból. A vizsgálatot végző tudósok csak a gyereküket végig kihordó édesanyákat vizsgálták meg, mert a nem szülő nők nem képviseltették magukat elég magas számban ahhoz, hogy statisztikailag releváns eredményt mutasson a vizsgálatuk.
Miért éppen melldaganat?
A mellszövet sejtjei különösen veszélyeztetettek a rákkeltő anyagok szempontjából, mivel a kamaszkorban gyors proliferáción mennek keresztül. A melldaganatok kialakulási esélyét tovább növeli, ha sok idő telik el az első menstruáció és az első terhesség között, de mivel Colditz szerint a kamaszlányok a jövőben sem fognak hamarabb teherbe esni, mint a mostaniak, alkoholfogyasztási szokásaikon kell változtatniuk.
"A szülőknek fel kell hívniuk gyerekeik figyelmét az alkoholfogyasztás és a melldaganatok kialakulásának kapcsolatára. Ez főként kamaszkorban fontos, mivel ez az időszak kritikus a betegség későbbi alakulásának szempontjából" - tanácsolják a tudósok. A kutatás részletes leírása a című tudományos szaklap online felületén is olvasható.