Az alkoholfogyasztás legtöbbször súlyos másnapossághoz, de gyakran alkoholfüggőséghez is vezethet. Egy, a Journal of Neuroscience című szaklapban nemrég megjelent cikk szerint azonban az ázsiai Hovenia dulcis fában olyan természetes összetevők találhatók, amelyek segíthetnek az alkohol elleni küzdelemben.
A Kalifornia Egyetem tudósai, Jing Liang vezetésével különböző növények alkohol elleni hatásait vizsgálták. Adataik szerint a Hovenia dulcis nevű ázsiai faféle már 659 környékén is ismert volt másnaposság elleni hatásáról.
A Hovenia dulcis fő összetevője a dihydromyricetin nevű növényi flavonoid, más néven DHM. A kutatók a szer hatásait patkányokon tesztelték, mivel a patkányok az emberekhez hasonlóan reagálnak az alkoholra.
A patkányok 15-20 sörnek megfelelő mennyiségű alkoholt kaptak (persze csak állati léptékben) két órán belül. A várakozásoknak megfelelően az állatok teljesen berúgtak és képtelenek voltak a hasukra visszafordulni, miután a tudósok a hátukra fordították őket. Az alkohol egy óra után kezdett kiürülni a szervezetükből és ekkor nyerték vissza testük feletti kontrolljukat is.
Amikor a patkányok ugyanezt az alkoholmennyiséget DHM-mel együtt kapták meg, szintén elveszítették az uralmukat a testük felett, de elsődleges mozgási funkcióik már 15 perc után visszatértek. A DHM hatása azonban nem merült ki ennyiben. Két nappal az alkohol befecskendezése után a DHM-mel kezelt állatokon sokkal kevésbé voltak érzékelhetők a másnaposság jelei (szorongás, rohamok).
Ezen kívül a DHM az alkohol iránti vágyat is csökkentette. A DHM-et kapott állatok kevesebbet ittak, amikor a kutatók szabadon elérhetővé tették számukra az alkoholfogyasztást. Bár a DHM egyáltalán nem csodaszer, amelynek segítségével annyit ihatunk, amennyit akarunk, a DHM segíthet az alkoholfüggőség kezelésében. Liang és tudóstársai hamarosan embereken is kipróbálnák a szer hatását.