Az alacsony jövedelmű személyek átlagosan 8,2 évet vesztenek az egészségben eltöltött idejükből, a középiskolából kibukottak 5,1 évet, míg az elhízottak 4,2 évvel élnek kevesebbet egészségesen - írják a Columbia Egyetem Mailman Közegészségtani Intézetének kutatói.
A dohányzás, mely egészségpolitikailag a legjobban kontrollált közegészségügyi faktor, 6,6 évvel rövidíti meg az egészségben eltöltött időtartamot. Ezzel szemben eddig az iskolából történő lemorzsolódást és a szegénységet eddig nem tekintették közegészségtani tényezőnek.
Az American Journal of Public Health című folyóirat decemberi számában megjelent tanulmány pont erre próbál rávilágítani, miszerint e két utóbbi tényező az Egyesült Államokban hasonlóan súlyos kockázatot jelent, mint a dohányzás.
A felmérésben a leginkább befolyásoló tényező a szegénység, második volt a dohányzás, ezt követte az iskolaelhagyás, a nem hispán fekete populációhoz való tartozás, az elhízás, az alkoholizmus, valamint a betegbiztosítás nélküliség.
Dr. Peter Muennig, egyetemi docens szerint a közegészségtannak a jövőben az eddig vizsgált kockázati faktorok mellett, mint amilyen az elhízás, ki kell terjednie orvosilag nem befolyásolható tényezőkre is, mint amilyen a végzettség és a szegénység csökkenésére irányuló programok.
Az orvosi és nem orvosi tényezők elemzésétől a szakértők a népegészség állapotát tekintve hasonló eredményeket várnak, mint a dohányzás megelőzésétől: megnövekedett egészségvédelem, a szegénység csökkentése, jobb gyermeknevelési politika.