A legújabb kutatási adatok szerint az alkohol jelentős változásokat okoz az agysejtek működésében, ami idült alkoholfogyasztás esetében akár maradandó is lehet.
Már 0.05-0.06 százalékos véralkoholszint mellett is észlelhetők az agysejtekben végbemenő változások - írják a a Heidelberg Egyetemi Kórház kutatói. Normális esetben agyunk glükózt használ elsődleges energiaforrásként, alkoholfogyasztás esetén azonban átáll az alkoholból származó cukorra.
Ezzel együtt az alkoholszint növekedésével csökken a kreatinhoz hasonló sejtvédő hatású anyagok koncentrációja is és az agysejtek membránja is gyengül. "Az alkohol jelentősen befolyásolja a sejtmembránok felépítését" - nyilatkozta Dr. Armin Biller, vezető kutató.
"Szerencsére egészséges emberek esetében ezek a változások teljes mértékben visszafordíthatók - nyilatkozta Dr. Biller - Valószínűsíthető azonban, hogy az agy öngyógyító képességei a folyamatos alkoholfogyasztással gyengülnek, így idült alkoholizmus esetében komoly agysérülés is felléphet."
A tudósok további kutatások során tervezik az alkohol agyműködésre gyakorolt hatásainak vizsgálatát.