A krónikus alkoholizálás meggátolhatja a szervezet belső biológiai óráját a napi tevékenységeknek a nappali fényhez történő igazításában - derült ki egy hörcsögökön végzett kutatásból. A hatás az ivás abbahagyása után is érezhető.
A szervezet belső órája az agy úgynevezett suprachiasmaticus magjában található, ez szabályozza a körülbelül 24 órás ritmust, az ébredést és elalvást, továbbá a hormonelválasztást, az étvágyat, az emésztést és a testhőmérsékletet irányító úgynevezett cirkadián ritmust. Ennek felborulása jelentősen megnöveli a daganatok, a szívbetegség és a depresszió kialakulásának valószínűségét.
A Kent Állami Egyetem és a Tennessee Egyetem kutatói hörcsögökön végzett kísérletek során azt találták, hogy minél több alkoholt fogyasztottak az állatok, annál nehezebb volt alkalmazkodniuk a fény-sötétség váltakozásához és annál kevesebbet mozogtak. A krónikus alkoholfogyasztás az ivás abbahagyása után is hatással van a biológiai órára.
A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy emberre is alkalmazzák a kapott eredményeket, akiknél ez a jelenség szintén észlelhető, különösen az éjszakába nyúló ivászatok utáni 24 órában. Ez már kis mennyiségű alkohol fogyasztása után is fennáll és később is érezteti hatását, akkor is, ha nem iszunk többet.
A cikk az American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology folyóiratban jelent meg.