Az öt leginkább függőséget okozó kábítószer

Egy drog addiktív minőségét azon a hatáson mérik, amelyet a testre és azon keresztül a közösségre, társadalomra gyakorol.

Például, a kutatók azt nézik meg, hogy egy hatóanyag hogyan befolyásolja az agy dopaminrendszerét vagy milyen erősek az elvonási tünetek. Azt is nézik, hogy egy kábítószer utcai értéke mekkora, és milyen élvezetesnek találják a felhasználók. Ebből aztán kialakul az erősorrend.

A leginkább függőséget okozó szerek a világon a heroin, a kokain, a nikotin, a barbiturátok és az alkohol – egy függőségi szakértőkből álló testület szerint. A londoni Imperial College agytudományi intézetének pszichofarmakológia professzora, David Nutt kérte fel a tagokat a részvételre, hogy megállapítsák, hogy valóban azok a drogok okozzák-e a legerősebb függőséget, amelyekről eddig feltételezték. Az eredmények igazolták az előzetes várakozásokat.

Melyik drog mennyire veszélyes? Hogyan ismerheti fel a drogfogyasztás tüneteit? Nézze meg a Drog ABC-ben! David Nutt már 2009-ben is közzétett egy listát a legveszélyesebb szerekről. Ezen az egyes drogok a következő sorrendben álltak az első tíz helyen: heroin, kokain, barbiturátok, utcai metadon, alkohol, ketamin, benzodiazepinek, amfetamin, dohány és buprenorfin. A lényeg azóta sem változott.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A leginkább függőséget okozó szerek a világon a heroin, a kokain a nikotin, a barbiturátok és az alkohol

Heroin

A heroin 200 százalékkal is megnövelheti az agy dopaminszintjét növelése laboratóriumi kísérletek tanulsága alapján. Ez okozza a brutális elvonási tüneteket, és az alacsony utcai értéket. Azért az egyik legveszélyesebb drog, mert a dózis, amely halált okozhat, csak ötször nagyobb, mint ami a hatás kiváltásához szükséges.

Kokain

A kokain közvetlenül beavatkozik az agy dopamin rendszerébe, amely megakadályozza az idegsejteket, hogy a dopamin jelet lekapcsolják, ami az agy jutalmazóutainak abnormális aktiválását jelenti. A kokain használatával a dopaminszintje a normál érték több mint háromszorosa nő a laboreredmények szerint. Más szakértők a crack kokaint a harmadik legkárosabb drognak értékelték.

Nikotin

A dohány legkárosabb hatóanyaga. A nikotin gyorsan felszívódik a tüdőn keresztül, és az anyag rövid úton az agyba jut, ha valaki dohányzik, elszív egy cigarettát. A dohányzás tönkreteszi a tüdőkapacitást, a tüdő egészségét, érszűkületet okoz, de az erős függőség miatt nehéz megszabadulni a szenvedélytől.

Barbiturátok

Kezdetben a szorongás kezelésére és altatóként használták a barbiturátokat , amelyek zavarják a kémiai jelátvitelt az agyban, s emiatt az agy különféle régióinak kommunikációja leáll. Kis adagban eufóriát okozhat, de a nagyobb adagok halálosak lehetnek, mert elnyomják a légzést. A barbiturátfüggőség addig volt magas, amíg e drogok receptre kaphatók voltak. Mára a használatuk csökkent, új gyógyszerek váltották fel őket.

Alkohol

A világ egyik legelterjedtebb kábítószere. Az alkohol képes növelni az agy dopaminszintjét. Állatkísérletek szerint az érték növekedése 40-től 360 százalékig is terjedhet. A kutatók azt találták, hogy a vizsgálati állatok minél többet ittak, a dopaminszintjük annál jobban emelkedett. Egy tanulmány szerint az értékesített alkohol csaknem 70 százalékát olyanok fogyasztják (az adat az Egyesült Királyságra vonatkozik), akik kockáztatják az egészségüket.

Forrás: www.independent.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.