A captagonról már évek óta szó van a sajtóban, mint arról a harci drogról, amely valóságos fáradhatatlan zombikká változtatja a harcosokat, akik a szer hatása alatt legyőzhetetlennek és megállíthatatlannak érezve magukat vadul elpusztítanak mindenkit, akit ellenségnek néznek. Korábban azonban az volt az általános vélekedés, hogy hatásos szerről van szó, de hasonlókkal a békeövezetekben is találkozni.
Az Index.hu például a Voxra hivatkozva nem egészen két éve még ezt írta: "Az emberfeletti képességeket biztosító Captagon azonban nem valami különleges anyag. A Vox rámutat, hogy a tablettában található amfetaminszármazék pont ugyanúgy működik, mint az összes hasonló szer. A speedhez hasonlóan felpörgeti a pulzust, emeli a test hőfokát, fokozza az éberséget, csökkenti az étvágyat, javítja a koncentrációt. Ezen anyagok közül azonban nem is számít a legerősebbnek. Az amerikai egyetemisták körében népszerű Aderall például sokkal hatásosabb. A Vox által idézett drogszakértő arra is rámutat, hogy egyedül a Captagon nem is tehető felelőssé a közel-keleti országban dúló brutalitásért."
A szert tanulmányozó kutatók szerint a captagon hatóanyaga, a fenetillin gyengébb ugyan az amfetaminnál, de kémiai összetétele (teofilintartalma) miatt sokkal erősebb pszichoaktív hatás kiváltására képes, mint a speed. A captagont vizsgáló kutatócsoport ugyanakkor egérkísérletek során arra is rájött, hogy a captagon hatásai egy (jelenleg csak Dissectiv néven emlegetett) vakcina segítségével mérsékelhetőek - olvasható a Nature-ben megjelent cikkben .
A drog megszünteti a félelmet, napokra elűzi a fáradságot, és a megállíthatatlanság érzetét nyújtja használójának: így érthetőbb, hogy a Moszul visszafoglalása ellen harcoló dzsihadisták hogyan voltak képesek élő bombaként tetőkről ugrálni az iraki katonákra, vagy napokig egy pokolgéppé alakított autóban várakozni a merénylet pillanatára várva.
Forrás: MNO.hu