"Gondolj az egészségre, ne a kábítószerekre" mottóval idén is megrendezik a nemzetközi kábítószer-ellenes világnapot. Több magyar város is programot hirdet a kábítószer-probléma megfelelő kezelésének érdekében.
Június 26-a az ENSZ döntése alapján a Kábítószer-ellenes Világnap. Ugyanezen a napon, 1987-ben az ENSZ kábítószerekkel történő visszaélés és az illegális kereskedelem elleni konferenciáján deklarálták, hogy a kábítószer-probléma visszaszorítása érdekében a nemzetek összefogására, a kereslet- és kínálatcsökkentés egyensúlyára épülő beavatkozásokra van szükség. Így az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala, vagyis az UNODC minden évre megfogalmazza a világnap szlogenjét, illetve területi irodáin keresztül szerte a világon emberek millióit mozgósítja a nap megtartására.
Idén a "Gondolj az egészségre, ne a kábítószerekre" üzenet lesz a június 26-i Kábítószer-ellenes Világnappal induló kampány mottója. Célja, hogy információt nyújtson különösen a fiataloknak a kábítószer-fogyasztás egészségre káros hatásairól. Felhívja továbbá a fiatalok figyelmét az egészségmegóvás nélkülözhetetlenségére.
Magyarországon a világnap kapcsán több vidéki nagyvárosban a helyi szintű koordinációért felelős Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok szerveznek konferenciákat, fórumbeszélgetéseket, családi programokat, vetélkedőket, sportprogramokat és figyelemfelhívó eseményeket. "Bár önmagukban a tömegkommunikációs kampányok kevésbé hatékony módszerek a pszichoaktív szerhasználat visszaszorításában, a különböző nagyvárosokban szervezett programok az elmúlt évek statisztikái alapján a helyi közösségek aktív bevonása szempontjából eredményesnek mutatkoztak" - mondta Dr. Hontvári Ilona, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Szociális, Család- és Ifjúságügyi Ágazati Államtitkárságának sajtóreferense a Medipress kérdésére.
Hozzátette, hogy a világnapon szervezett programok elsődleges célja, hogy a kábítószer-probléma megfelelő kezelésének társadalmi tudatosságát elősegítsék. "A világnap továbbá lehetőség arra, hogy a drogfogyasztás témájával kapcsolatos információk minél több emberhez eljussanak, a fiatalok számára pedig pozitív alternatívákat mutassanak fel" - fűzte hozzá a sajtóreferens.
Magyarországon a kábítószer - probléma jelentős társadalmi és közegészségügyi kérdés. Ugyanis a felnőtt lakosság, azaz a 18 és 64 éves kor közöttiek 9,3 százaléka fogyasztott már életében valamilyen tiltott szert - derül ki a magyarországi felnőtt lakosság drogérintettségi 2007-es felmérésből. A fiatalok körében ezek az arányok azonban még magasabbak: az ESPAD 2007-es felmérése ugyanis jól tükrözi, hogy a vizsgálatban megkérdezett 8. és 10. évfolyamos diákok 15,9 százaléka fogyasztott már életében kábítószert.
Mindezek ellenére azonban megállapítható, hogy a múlt évtizedben, pontosan 1995 és 1999 között tapasztalt ugrásszerű növekedés a kábítószerek fogyasztásában lassulni látszik. "Magyarországot jelenleg az egyéb európai országokhoz hasonló stagnáló pozíció jellemzi, azaz a fogyasztás történelmileg továbbra is magas szinten van, de nem növekszik drámai mértékben" - magyarázta Dr. Hontvári Ilona. "Legnagyobb veszélynek azonban a fiatalok vannak kitéve: a 18 és 34 év közötti magyar lakosság körében a leggyakoribb ugyanis a drog, főként a kanabisz és származékainak fogyasztása" - folytatta. "Mindezek testi és lelki károsító hatásai komoly problémát okoznak a családi, - baráti - és munkakapcsolatokban. Valamint számolni kell az egyes droghasználati formák fertőzési kockázataival is. Nem utolsó sorban pedig súlyos bűnügyi következménnyel is járhat a rendszeres kábítószer fogyasztás".
A június 26-i programok helyszínei: Mosonmagyaróvár, Békéscsaba, Székesfehérvár, Debrecen, Szombathely, Nyíregyháza, Győr, Kaposvár, Tiszavasvári, Budapest VII. kerület, Szekszárd és Érd.