Egyre több fiatal kerül a függőséghez közeli állapotba – figyelmeztetett az RTL Reggeli című műsorában Nyíri Noémi addiktológiai konzultáns. A szakembert egyebek mellett arról kérdezték a műsorvezetők, hogy a szülők hogyan vehetik észre, hogy a tinédzser gyermekük már túlzásba viszi az alkoholfogyasztást. Mutatjuk, véleménye szerint mire kell figyelni.
Ezek a függőség jelei
Ha valaki csak alkalmanként, rekreációs tevékenység részeként iszik alkoholt, azzal még nagy baj nincsen. Probléma akkor van, ha az ivászat már a fogyasztó mindennapi életére is negatívan hat. Az addiktológiai konzultáns elmondása szerint az alábbi tünetek észlelése esetén már érdemes közbelépnie a szülőnek:
- nagyon gyakorivá váló alkoholfogyasztás;
- egyre korábbi időpontban kezdődő, napközbeni ivás;
- növekvő elfogyasztott mennyiség;
- egyre hosszabb a másnapi felépülés;
- az alkoholizálás már problémát jelent a fiatal kapcsolatai, tanulmányai és munkavégzése terén;
- erős sóvárgás a tiszta pillanatokban;
- látható elvonási tünetek jelentkeznek, például kézremegés, fizikai leépülés;
- jogi következményekkel járó, vállalhatatlan viselkedés alkohol hatása alatt vagy az elvonási tünetek miatt.
Tanítsuk a fiatalokat felelősségteljes viselkedésre!
A szakértő szerint szülőként nagyon fontos szerepünk van abban, hogy a szerhasználat helyett más – egészségesebb és hatékonyabb – megküzdési stratégiákat tanítsunk a gyerekeknek. Fel kell készíteni őket továbbá arra, hogy felelősségteljesen viselkedjenek a bulikban.
Mondjuk el például a fiataloknak, hogy éhgyomorra semmiképpen se igyanak, és az alkohol mellé mindig fogyasszanak elegendő vizet is. Fontos továbbá, hogy mindig figyeljenek a társaságukba tartozó személyekre, senkit se hagyjanak egyedül. Ezenkívül arra is ajánlott felkészíteni a kamaszokat, hogy mit kell tenniük, ha valaki rosszul van, illetve hogyan ismerhetik fel az alkoholmérgezés tüneteit, amelyek esetén már a mentők segítségére van szükség.
Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images