A legújabb kutatások szerint ugyanis a rendszeres testmozgás mellett a mértékletes alkoholfogyasztás is segíthet a látásromlás csökkentésében.
Látásromlást különböző szembetegségek, traumák, valamint születési és degeneratív betegségek okozhatnak. A legtöbb ilyen típusú látásproblémát azonban nem lehet sem szemüveggel, sem kontaktlencsével korrigálni.A látásromlás a legtöbb esetben csökkenti az életminőséget, és súlyosságtól függően a mindennapi teendők önálló elvégzését is hátráltathatja.
Az egyre idősödő populációnak köszönhetően Amerikában a 2000-es években 70 százalékkal nőtt a látásproblémák előfordulása.A szembetegségek megelőzésének módjait kutatva a Wisconsin Orvosi és Közegészségügyi Egyetem tudósai megvizsgálták a látásromlás, valamint három életmódbeli tényező, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a rendszeres testmozgás kapcsolatát.
A tudósok a Beaver Dam Szemészeti Kutatás részeseiként 5000, 43 és 84 év közti felnőtt állapotát vizsgálták meg az 1988 és 2013 közti időszakból. Az adatok szerint az eltelt húsz év alatt a résztvevők 5,4 százalékánál alakult ki látáskárosodás. A fizikailag aktív résztvevők közül 2 százaléknál jelentkeztek szemproblémák , szemben az alapvetően ülő életmódot folytatók 6,7 százalékával.
A kort, mint tényezőt is figyelembe véve úgy tűnik, hogy a fizikai aktivitás 58 százalékkal csökkenti a látáskárosodás kialakulási esélyét. Meglepő módon a rendszeres, kis mennyiségű alkoholfogyasztás is összességében 49 százalékkal csökkentette a látáskárosodás kialakulási esélyét a teljes absztinenciához képest a megfigyelt időszakban.
Bár a rendszeresen sokat ivók és a dohányosok esetében a látásproblémák előfordulása nagyobb arányú volt, az adatok nem bírtak statisztikai jelentőséggel. Emellett fontos leszögezni azt is, hogy ok-okozati összefüggéseket nem sikerült találni a látásproblémák és az életmódbeli tényezők között.
"A kor előrehaladtával a látáskárosodás kialakulási esélye egyre nő, de ez egy olyan tényező, amin nem tudunk változtatni - nyilatkozta Dr. Ronald Klein, a kutatás vezetője - Az életmódunkat azonban sokféleképpen meg tudjuk változtatni, így rendkívül fontos, hogy felismerjük azokat a tényezőket, amik hatással vannak szemünk egészségére ."
A kutatás részletes leírása az című orvosi szaklapban olvasható.