Azok a nők, akik terhességük első három hónapjában leisszák magukat, nagyobb valószínűséggel hoznak világra nyúlajakban és farkastorokban szenvedő gyermeket - állítja az American Journal of Epidemiologyban megjelent cikk.
"Van rá bizonyíték, hogy a terhesség alatt alkoholt fogyasztó anyáknál nagyobb a kockázata a magzat arcfejlődési rendellenességeire" - írta Dr. Lisa A. DeRoo munkatársaival. "A korábbi eredmények összegzését azonban gátolja az, hogy különféle italfajtákat és időpontokat kell összevetni."
DeRoo és munkatársai a durhami Környezeti Egészségtudományok Nemzeti Intézetével együttműködve egy tanulmány keretében vizsgálták ezt a témakört. 1996 és 2001 között Norvégiában arcfejlődési rendellenességgel világra jött gyermekeket vizsgáltak. A vizsgálatban részt vett 377 ajakhasadékkal született gyermek (szájpadhasadékkal vagy anélkül); 196 csak szájpadhasadékban szenvedő és 763 egészséges gyermek.
Szülés után néhány hónappal az anyák kérdőívet töltöttek ki, mely az első trimeszterben történt alkoholfogyasztásra vonatkozott. Az alkoholt nem fogyasztókkal összevetve kétszeresre növekedett a nyúlszáj és a farkastorok kialakulása azoknál, akik legalább 5 italt fogyasztottak el. Akik ugyanezt három vagy több alkalommal tették, a kockázatot háromszorosára emelték.
A kutatók következtetése: "Az alkohol esetleges fejlődési rendellenességet okozó hatásáról szóló adatok azt az üzenetet közvetítik, hogy a terhes nőknek nem szabad alkoholt fogyasztaniuk a terhesség alatt."