Az öregedő szervezet rosszabbul tűr minden drasztikus hatást, így a mérgezéseket is. A máj alkohollebontó kapacitása is csökken a korral. Az alkoholt metabolizáló enzim mennyisége kevesebb lesz, ráadásul az izomtömeg csökken, a testzsírarány pedig növekszik, ami szintén hozzájárul az alkohol hatásának növekedéséhez. Ráadásul az idős emberek gyakran több olyan gyógyszert szednek, amely gátolja az alkohol lebontását.
A kor előrehaladtával a májban felhalmozódnak különböző anyagok, például az acetaldehid, amelyek az alkohollebontás melléktermékei. Ezek szintén hozzájárulnak a kemény másnapossághoz .
Persze a másnaposság mértéke függ az elfogyasztott alkohol mennyiségétől, az alkoholfogyasztás gyakoriságától és a táplálékfelvételtől, sőt a nemtől is. A nők ugyanis nehezebben bontják le az alkoholt, s a másnaposságuk is rosszabb. Más kérdés, hogy kevésbé hajlamosak elveszíteni a mértéket.
Gyógymód a másnaposságra?
Alapvetően hasznos az alkoholfogyasztás előtt és után is többet enni. A lime-mal ízesített víz pedig a legjobb, érdemes alkoholbevitel előtt és után is fogyasztani – állítják étkezési tanácsadók. Az alkoholfogyasztás irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, ami gyomorhurutot okozhat. A bevitt élelmiszer és a folyadékok azonban segítenek csökkenteni a gyomorirritációt.
Egyértelmű gyógymód azonban nincs a másnaposság ellen. A legjobb a megfelelő alvás és pihenés, illetve a sok folyadék- és élelmiszerbevitel.
A fájdalomcsillapítók enyhíthetik a fejfájást, de növelhetik a savasságot. Sokan kipróbált házilag elkészíthető másnaposság elleni turmixokra, vagy étkekre esküsznek, de ezek gyakran csak rontanak a helyzeten. A rátöltés azonban biztosan nem segít.
A kora reggeli alkoholfogyasztás az egyik első jele lehet a függőség kialakulásának, s ilyenkor sürgős segítség kell, s érdemes addiktológus szakértőhöz fordulni.