A kutatók mintegy 12 ezer várandós nő adatait elemezve kimutatták, hogy 2002 és 2016 között a gyermekvárás időszakában dohányzó nők aránya 17,5 százalékról 10 százalékra, az alkoholfogyasztóké pedig 10-ről 8,5 százalékra csökkent az Egyesült Államokban. A felmérésből ugyanakkor az is kiderült, hogy a marihuánát használók aránya emelkedett a vizsgált időszakban. A 2 százalékos növekedés (3-ról 5 százalékra) talán nem tűnik elsőre drasztikusnak, mindemellett ez a változás már közel sem elhanyagolható.
Annál is inkább, mert míg a dohányzás és az alkoholfogyasztás magzatra gyakorolt veszélyeivel sokan tisztában vannak - vagy legalábbis hallottak a kockázatokról -, addig a marihuánát sokan még mindig ártalmatlannak tartják. Ez azonban tévhit, hiszen ennek is lehetnek káros hatásai a babára. Egészségügyi szakemberek szerint a rendszeres marihuánafogyasztás fejlődési rendellenességeket válthat ki a magzatoknál, különösen az első trimeszterben.
A változások okai
A felmérés adataiból kirajzolódó tendenciák sokak szerint főleg az amerikai marihuánatörvények lazulásának tudhatóak be. Napjainkban a marihuána orvosi használata már a legtöbb amerikai államban legális, rekreációs célra pedig kilenc államban engedélyezett. Így sokkal többen juthatnak hozzá jogszerűen és egyszerűen szerte az Egyesült Államokban.
Ami pedig a cigaretta jelentős visszaszorulását illeti a várandósok körében, szakértők szerint ez nagyrészt annak tudható be, hogy az Egyesült Államok teljes lakosságát nézve is egyre kevesebb a dohányos. Míg 2005-ben körülbelül 45,1 millióan cigarettáztak (ez az akkori népesség közel 15,3 százaléka volt), 2015-re a dohányzók száma alig érte el a 36,5 milliót (ami az akkori népesség 11 százalékát jelentette).
Forrás: time.com