A gyermekvállalás későbbre tolódásának számos társadalmi-pszichológiai oka van: az egzisztencia megteremtésének vágya, "az igazi" megtalálása, majd a kiegyensúlyozott partnerkapcsolaton való munkálkodás késlelteti az első baba érkezését. - Orvosi értelemben a gyermekvállalás "ideális" ideje 18 és 26 év között van. A szervezet ekkor a legalkalmasabb a terhességre és a gyermek világrahozatalára" - mondja Domokos Nándor szülész-nőgyógyász.
35 fölött
- Ha a kisdedre vágyó nő már elmúlt 35 éves, a gyermekvállalás tervezett időpontja előtt legalább három hónappal vagy fél évvel el kell kezdenie felkészülni a terhességre. Váltsanak kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb életmódra, fogyasszanak egészséges ételeket, zöldséget, gyümölcsöt, étrendkiegészítőként szedjenek multivitaminokat. És ami fontos: szokjanak le a dohányzásról. A 35 év az a választóvonal, amely fölött a terhesgondozásba beépül néhány olyan elem, amely egyébként nem része a nők orvosi vizsgálatainak. Ilyen például a genetikai vizsgálat. - Kétségtelen tény, hogy bizonyos terhességi problémák gyakrabban fordulhatnak elő ebben a korban - állapítja meg Domokos Nándor. - Ezek előfordulását nagymértékben befolyásolja a fiatalkori életvitel, a szervezet általános állapota.
40 fölött
A kor előrehaladtával bizonyos kromoszóma-rendellenességek kockázata megemelkedik. Ezek közül a legismertebb a Down-szindróma. A szakember szerint negyven fölött ennek a genetikai betegségnek az előfordulási gyakorisága már tíz százalék. A tudomány azonban ma már biztosítani tudja a 35 év felettiek esetében, hogy az orvosok meghatározzák a magzati kromoszómakészletet még méhen belül. Ha az eredmények megnyugtatók, genetikai szempontból egy egészséges gyermek világrahozatalának semmilyen kockázata nincs ebben az életkorban sem.
A kismama és orvosai, illetve a terhesgondozásban őt segítők fokozott odafigyelése azonban nem korlátozódhat pusztán a ritka genetikai betegségek kizárására. A fiatalkoruk vége felé járó, illetve a középkorú nőknél például gyakoribbak a szív- és érrendszeri, keringési panaszok, a magas vérnyomás, valamint a terhességi cukorbetegség előfordulása. Ezek mindegyike szűrhető és kezelhető betegség, így a kismamának és a babának nem okozhatnak problémát. A nők gyakori félelme, hogy ha későn szülik meg első gyermeküket, szülészük császármetszést fog alkalmazni. A császáros szülések jó része indokolt a nőgyógyász szerint, hiszen 35 év fölött gyakoribbak a szülés során fellépő komplikációk.
- A szövetek már rugalmatlanabbak, rosszabb a lepénykeringés mint egy huszonéves nő esetében - ad magyarázatot Domokos Nándor. A szülészorvos hangsúlyozza: bár biológiai értelemben 35 év alatt ideális életet adni egy babának, azért a szülés későbbre tolódásának van egy vitathatatlan előnye: a kis jövevény egy anyagi és erkölcsi szempontból is kiegyensúlyozottabb családba kerül