Az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatalának (FDA) múlt hét végén publikált álláspontja szerint az egyik legelterjedtebb hevítetéses dohánytermék, az IQOS alapvetően különbözik a cigarettától, ezért módosított kockázatú dohánytermékként forgalmazható. A hivatal közleménye szerint ezek a termékek jobb alternatívái lehetnek a cigarettának, mivel a használatukkal kevesebb károsanyag jut a szervezetbe.
Kevésbé káros, mint a cigaretta
Az már régóta közismert, hogy a cigaretta rendkívül káros az egészségre és hozzájárul számos súlyos betegség kialakulásához légzőszervi és keringési problémáktól a különböző daganatokig. Emiatt a dohányipar is évtizedek óta foglalkozik olyan alternatív termékek kifejlesztésével, amelyek kevésbé károsítanák a felhasználók egészségét. Ami a cigarettát igazán veszélyessé teszi, az nem annyira a nikotin (bár a függőség kialakulásáért kétségtelenül ez a szerves vegyület a felelős, amely az addiktív voltán túl mérgező anyag, és a nagymértékű fogyasztása súlyos panaszokat okozhat), hanem elsősorban a füsttel a szervezetbe jutó káros anyagok.
Ezzel szemben a hevítéses dohányterméknél nincs égés, a dohányt egy fűtőszál forrósítja fel nagyjából 300- 350 fok körüli hőmérsékletre, ami füstmentes fogyasztást tesz lehetővé. Az FDA álláspontja szerint a rendszeresen dohányzók kevesebb káros vegyi anyagnak teszik ki a szervezetüket, ha a cigaretta helyett az említett füstmentes termékre váltanak.
A hivatal az alábbi megállapításokat tette:
- A dohányhevítéses rendszer használata során nem történik égés;
- Emiatt jelentősen kevesebb káros és potenciálisan káros vegyi anyag keletkezik;
- A jelenleg rendelkezésre álló kutatási eredmények szerint a hagyományos cigarettáról a hevített dohánytermékekre való teljes átállás jelentősen csökkenti a szervezet kitettségét a veszélyes vagy potenciálisan káros vegyi anyagoknak.
Hangsúlyozták ugyanakkor azt is, hogy ezek a termékek továbbra sem veszélytelenek, így azok használatára az FDA nem bátorít.
Az FDA határozata történelmi jelentőségű a közegészségügy szempontjából, hiszen világszerte dohányosok millióinak egészségére befolyással lehet - hangsúlyozta az esemény kapcsán hirdetett sajtótájékoztatón André Calantzopoulos, a termékeket fejlesztő és forgalmazó Philip Morris International (PMI) vezérigazgatója. Mint mondta, a termék kifejlesztése során két dolgot tartottak szem előtt: egyrészt olyan alternatívát kellett nyújtaniuk a felnőtt dohányosoknak, amely helyettesíteni tudja a cigarettát, így a fogyasztók hajlandóak leváltani azt. Másrészt viszont a céljuk volt az is, hogy a hevített dohánytermékek ne legyenek vonzóak a fiatalok számára, illetve ne kapjon kedvet hozzá az sem, aki korábban nem dohányozott.
"A vállalat által benyújtott adatok azt mutatják, hogy ezeknek a termékeknek az felhatalmazott információkkal történő forgalmazása elősegítheti, hogy a felnőtt dohányosok kevesebb káros vegyi anyagnak tegyék ki a szervezetüket. Persze csak akkor, ha végképp leteszik a cigarettát és a csökkentett kockázatú termékekre váltanak" - idézi a közlemény Mitch Zellert, az FDA igazgatóját. Hozzátette: az FDA szorosan figyelemmel kíséri, hogy a terméket hogyan használják a fogyasztók annak érdekében, hogy meghatározza, valóban megfelel-e a fenti előírásoknak, illetve nem válik népszerűvé a fiatalok körében. Az FDA azt is hangsúlyozta, ezen termékek továbbra sem biztonságosak, ezért azoknak az embereknek (különösen a fiataloknak), akik eddig távol tartották magukat a cigarettától, semmilyen dohányterméket nem szabad használni.