Radikális dohányzási tilalom léphet életbe 2009-től. Az előterjesztés gyakorlatilag mindenhonnan száműzné a cigarettát: a vendéglátóhelyekről, a "közforgalmú intézménynek a szolgáltatást igénybe vevők számára nyitva álló helyiségeiből", a zárt térben megtartott rendezvényekről, a munkahelyekről, az aluljárókból, a játszóterekről is.
A korábbi terveknél is szigorúbb dohányzási szabályozást fontolgatnak a törvényhozók. A "füstölők" diszkriminációról, a vendéglátósok csődről beszélnek.
Radikális dohányzási tilalom léphet életbe 2009-től. Az előterjesztés gyakorlatilag mindenhonnan száműzné a cigarettát: a vendéglátóhelyekről, a "közforgalmú intézménynek a szolgáltatást igénybe vevők számára nyitva álló helyiségeiből", a zárt térben megtartott rendezvényekről, a munkahelyekről, az aluljárókból, a játszóterekről is. A munkahelyeken, vasúton, közoktatási vagy gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményben még dohányzóhely kijelölésére sem lesz mód. Dohányozni a dohánytermékeket bemutató rendezvényen, szálláshelyek kifejezetten dohányzóként kiadott és ekként megjelölt, zárt légterű szobáiban, illetve művészeti előadás keretében lehet majd, amennyiben a dohányzás az előadás "nélkülözhetetlen művészi kifejezőeszköze".
A tervezet, megfelelő felkészülési idő biztosítása után, képpel ellátott figyelmeztető feliratok bevezetését is előírja a cigarettásdobozokon. Az "össztűz" teljes körű: a felnőtt dohányosok saját kérésére érkező marketingleveleket, e-maileket és sms-eket is betiltanák.
Az Országgyűlés akár néhány héten belül tárgyalhatja az előterjesztést, amit alkotmányos szempontból többen is aggályosnak tartanak. A 18 éven felülieknek küldött tájékoztatókkal kapcsolatban például a Legfelsőbb Bíróság már kimondta: nem lehet törvénnyel megtiltani, hogy felnőtt állampolgárok saját kérésükre termékekről, akciókról ismertetőt kaphassanak.
Tegnap a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, illetve a dohányzókat tömörítő egyesület is keményen támadta a terveket. Háber Tamás, az MVI elnöke szerint a nálunk sokszor amúgy is "luxusnak" számító vendéglátóhelyek forgalma bizonyosan csökkenni fog. Számításaik szerint az így kieső adó-, illetve egyéb bevételek úgy 2 0-5 0 milliárd forint kárt okozhatnak a költségvetésnek.
A dohányosok szerint diszkriminációról van szó. Szerintük, ha a törvény életbe lép, azzal úgy hárommillióan kerülnének megalázó és kirekesztett helyzetbe. Fodor Péter, a Füstölgők Társaságának elnöke szerint bevált a korábbi szabályozás, amely elkülönítette a dohányzókat és nem dohányzókat, de hangsúlyozta: még ennek a rendelkezésnek a hatástanulmányai sem készültek el.
Az egészségvédők mérföldkőnek tekintik a tervezett szabályozást. Mucsi János tüdőgyógyász, a Tüdőbeteg.hu főszerkesztője ugyanakkor úgy látja, hogy továbbra is hiányoznak a feltételei a leszokásnak. Miközben a biztosító százmilliárdokat fizet ki a dohányzás következményéért, az azt megelőző gyógyító munkát nem segíti. - Az egészségbiztosító gyakorlatilag nem finanszírozza a szolgálatok munkáját, miközben csodaszerek helyett csak a tényleges szakmai segítséggel lehetne valódi sikereket elérni a leszokás terén - mondja a szakértő.
(2008.03.31. 10:21)
Kun J. Viktória - Népszabadság