Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal (FDA) által jóváhagyott leszokást segítő gyógyszerek, mint nikotinhelyettesítő terápia (NRT), a bupropion és a varenicklin a klinikai vizsgálatok során nagyon hatékonynak bizonyultak, bár más, a populációt is figyelembe vevő tanulmányok valamivel árnyaltabb eredményeket hoztak ki a hatékonyságra nézve.
A Nemzetközi Dohányellenőrzési Felügyelet (ITC) együttműködésével 2006 és 2009 között készített legújabb tanulmányban több mint 2500 brit, kanadai, ausztrál és amerikai leszokni vágyó dohányos felnőtt vett részt.
A tanulmány résztvevőit először megkérdezték, hogy korábban hány alkalommal és milyen módszerekkel próbáltak leszokni a dohányzásról. Az interjúkból kiderült, hogy a leghosszabb folyamatos füstmentes időszak hat hónapig tartott. A tanulmány eredményei egyértelműen azt mutatták, hogy varenicklin, bupropion, vagy nikotintapasz használatával a résztvevők jelentősen nagyobb arányban tudtak leszokni a hat hónapos időszakra, mint akik semmiféle gyógyszeres vagy nikotinpótlási segítséget nem alkalmaztak.
"A tanulmány eredményei egybecsengenek a klinikai körülmények között végzett kutatásokkal, és bebizonyosodott, hogy a leszokást segítő gyógyszerek valóban hatékonyan működnek" - nyilatkozta Karin Kasza, a Roswell Park Rákkutató Intézet Rákmegelőzési Osztályának statisztikusa.
"A gyógyszeres segítség ellenére rendkívül nehéz leszokni a dohányzásról , és bár a gyógyszeres kezelés mellett is nagyon magas a visszaszokás aránya is, mégis sokan minden külső segítség igénybevétele nélkül próbálják meg abbahagyni a dohányzást" - mondta Dr. Andrew Hyland, az RPCI egészségügyi részlegének a vezetője.
A tanulmány az Addiction című brit orvosi szakfolyóirat augusztusi online kiadásában jelent meg.