Nagy-Britanniában az állami egészségügyi szolgálat kórházai arra készülnek, hogy a nikotinfüggő betegeket lassabban vagy egyáltalán ne kezeljék, ha műtétjük előtt nem szoknak le a dohányzásról. A kétes alapú szelekcióra valószínűleg azért szánnák rá magukat az egészségügyi szervek, mert a szigetországban hosszú sorok kígyóznak a műtéti várólistán.
Úgy tűnik, hogy az állami egészségügyi szolgálat egy kétosztályos ellátási rendszert akar bevezetni. Egy első osztályt a nemdohányzók, egy másodikat a dohányzók részére. De hol vannak a határok? És miért a dohányzókat diszkriminálják, a túlsúlyosokat, alkoholistákat pedig nem?
A dohányozókat ebben a formában büntetni önkény. A kérdés bonyolult orvosetikai vitát váltott ki. Mit tud az egészségügy teljesíteni, tekintettel a szűkebbé váló forrásokra és a növekvő halálozási arányokra? Mennyire fontos a betegek saját felelőssége? Kinek kell döntenie, hogy hogyan kell az eszközöket a legésszerűbben felhasználni? Az egészségpolitikusok már régóta ódzkodnak ettől a vitától, nem csupán Nagy-Britanniában, hiszen a kérdésekre koránt sincsenek egyszerű válaszok.
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Animáció: HáziPatika.com