Saul Shiffman és munkacsoportja szerint a leszokást követően még érdemes fenntartani a tapasz használatát. Megállapították, hogy azoknál, akiknél nem csillapodik a nikotinéhség, jóval nagyobb a visszaesés kockázata. Az oldalain bemutatott vizsgálat rámutat, hogy ezzel szemben a meghosszabbított tapaszhasználat javítja a hosszú távú esélyeket.
Az Amerikai Tüdőgyógyász Szövetség adatai szerint évente mintegy 443 ezer amerikai leli halálát dohányzás okozta megbetegedés következtében. A dohányfüst számos káros kémiai anyagot, például kátrányt, szénmonoxidot, formaldehidet, és más toxinokat tartalmaz. A nikotintapasz az egyik nikotinhelyettesítő, leszokást segítő módszer.
Előnye, hogy a nikotinon kívül más káros anyagot, így a dohányzás égéstermékeit, mérgeit, rákkeltőit nem tartalmazza, ráadásul a nikotinbevitel is alacsonyabb szintű. Számos más módszer is létezik, például a nikotinos rágó, nikotinos cukorka, illetve receptre kapható inhalálók, spray-k. A helyettesítés a leszokás nem kívánatos hatásait, a fejfájást és a hányingert hivatott kivédeni.
A szóban forgó vizsgálat során mintegy 500 erős dohányost teszteltek, aki fel szerettek volna hagyni káros szenvedélyükkel. A résztvevők nikotinos tapaszt vagy placebót kaptak, majd azt követően hat, illetve tíz héttel vizsgálták a visszaszokást. Megállapították, hogy a hatodik héten is tapaszt viselőknél tizenegyszeres volt azok aránya, akik nem szoktak vissza. A tizedik héten is nikotinos tapaszt viselőknél 10 százalék volt azok aránya, akik egy cigarettára sem gyújtottak rá, szemben a másik csoport két-három százalékával.