Évente hatszázezren halnak meg a passzív dohányzás miatt világszerte, annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban több ország is hozott olyan törvényeket, amelyek a nemdohányzókat hivatottak védeni.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint a Föld lakosságának 94 százaléka még mindig ki van téve a passzív dohányzás ártalmainak, és a dohányzás továbbra is a vezető halálokok között van: évente ötmillióra tehető az áldozatok száma.
"Annak ellenére, hogy az egy évvel korábbi adatokhoz képest javuló tendencia figyelhető meg, sajnos tény, hogy a Föld népességének nagy részét még mindig nem védik átfogó dohányzás-ellenes törvények"- mondta Dr. Ala Alwan, a WHO vezető szakértője egy nemrég közzétett kutatás eredményeire hivatkozva. Dr. Douglas Bettcher, a WHO Dohányzásmentes Kezdeményezés programjának igazgatója hozzátette, hogy "a jogalkotóknak is közbe kell lépniük ahhoz, hogy valóban életbe lépjenek a Keretegyezményben aláírt vállalások".
2005-ben lépett életbe a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezménye, melyet Magyarország törvényben ratifikált, ennek ellenére a magyarok (különösen a fiatalok) dohányzási szokásaira vonatkozó statisztikák riasztóak.
Bár a 18 éves kor alattiak részére tilos a dohánytermékek forgalmazása, közülük mégis minden második boltban jut hozzá a cigarettájához, és szintén csupán minden második fiatalkorú vásárlót utasítottak vissza az életkora miatt.
Ha egy fiatalkorú nem is gyújtana rá, nagy eséllyel válik hamar passzív dohányossá, hiszen minden második fiatal olyan háztartásban él, ahol a jelenlétében is dohányoznak.