Összesen 193 ország adatait felhasználva mutatta ki a Pittsburghi Májkutató Központ Ramon Bataller vezette kutatócsoportja, hogy az éghajlat világszerte szerepet játszik a fokozottabb alkoholfogyasztásban és a májzsugorodás gyakoribb előfordulásában. Az alkoholfogyasztás pedig összefüggésben áll a depresszióval, amely jóval gyakoribb kevés napsütés idején.
"Ezzel új bizonyítékot kaptunk arra vonatkozóan, hogy az időjárás, különösen a hőmérséklet és a napsütéses órák száma erősen befolyásolja, hogy mennyi alkoholt fogyasztunk" - mondta el Peter McCann, a skóciai Castle Craig addiktológiai központ munkatársa. Hozzátette: az időjárással összefüggő alkoholfogyasztás ráadásul közvetlenül befolyásolja a májbetegségek legsúlyosabb fajtája, a májzsugorodás kialakulásának esélyét, amely májelégtelenséghez és halálhoz is vezethet. A skót szakember szerint mindezek fényében a téli hónapokban szigorúbban kellene szabályozni az alkoholreklámokat.
A Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adatai szerint Európában továbbra is magas az alkoholfogyasztás mértéke és a felnőtt férfi lakosság csaknem felére jelentenek kockázatot az ártalmas alkoholfogyasztási szokásokkal összefüggő rövid és hosszú távú egészségi, valamint szociális problémák. A Hepatology című folyóirat internetes kiadásában megjelent új tanulmány a WHO és a Meteorológiai Világszervezet (WMO) adatainak felhasználásával készült.