A társszerzőként közreműködő Hollis C. Karoly, a Coloradói Egyetem munkatársa elmondta, hogy a hosszú távú alkoholfogyasztás olyan idegrendszeri károsodáshoz vezet, ami hasonlít az időskori leépüléshez. "Tekintve, hogy az edzés véd az öregedés bizonyos következményei ellen, valószínűnek tűnt, hogy az aerobik képes megelőzni vagy csillapítani az agysejtek elhalását."
"A mértéktelen italozás egyértelműen az agysejtek fehérállományának pusztulásához vezet, és egyelőre nem tisztázott, hogy miért hat egyesekre súlyosabban, mint másokra. Az aerobik viszont jobb agysejt-integritáshoz köthető" - fogalmazott Susan F. Tapert, a Kaliforniai Egyetem professzora.
Karoly és kollégái 60 főt (37 férfit és 23 nőt) vontak be a vizsgálatba, akiket egy nagyobb adatbázisból válogattak össze. Mindannyiuknál nyomon követték az alkoholfogyasztást, az afölötti kontroll elvesztését és az aerob edzések gyakoriságát. A kérdőíves eredményeket anizotrópiás teszttel egészítették ki, melynek során elemezték az agy különböző régióinak sejtállományát.
Kiderült, hogy az alkoholfogyasztás és a fehérállomány közötti összefüggést befolyásolja az edzés mennyisége. A keveset mozgóknál az italozás negatívabb hatással volt a sejtekre, míg a sokat mozgóknál nem mutatkozott annyira intenzív károsodás. Bár még nem tudjuk, hogy az aerobik megvédi-e az agysejteket az alkohol okozta problémáktól, eredményeink roppant ígéretesek, hiszen segíthetnek a függőknek a felépülésben.
"A fehérállomány a központi idegrendszer igen fontos része. Információt szállít az agy részei között, viszonylag hosszú távon" - hangsúlyozta Karoly, aki további kutatást tervez a témában.
Az eredmények az című szakfolyóirat 2013 szeptemberi számában fognak megjelenni, de már online hozzáférhetőek.